Dünya

Yeni Zelanda'da 2 camiye saldırı: İSLAMOFOBİK

Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik gerçekleştirilen İslamofobik saldırının bildirisi ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'da Cuma namazı esnasında 2 camiye yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırının ardından saldırganın saldırıyı kaydettiği ve bir bildiriyle birlikte yayınladığı öğrenildi.  Konuyla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

2019/03/15/sds_5.jpg

70 SAYFALIK BİLDİRİ

Youtube'da yayınlanan videoda saldırganın müzik dinleyerek ilerlediği rahat tavırlarla indiği aracından silahıyla ateş etmeye başladığı, sık sık şarjör değiştirdiği görüldü. Saldırganın video ile birlikte yayınladığı bildirinin 70 sayfanın üzerinde olduğu belirtiliyor.

TÜRKLER VE ERDOĞAN'DAN BAHSETTİ

Resmi açıklama olmamakla birlikte İskoç asıllı ve Avustralya doğumlu kişinin bildirisinde Türkler'e de yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da bahsedilen bildiride kentin yeniden Hristiyan şehri olması için yapıldığı ileri sürüldü.

Yakalanan saldırgan, "Avrupa'ya göçü azaltmak, bu toprakların bize ait olduğunu göstermek için yaptım" şeklinde açıklama yaptı.

2019/03/15/yeni-zelandada-iki-camiye-silahli-saldiri-cok-sayida-olu_1.jpg

Turkofagos (Türk yiyici) yazdığı, Viyana 1683 ibaresiyle Osmanlı'nın kaybettiği 2. Viyana seferini kastettiği görülüyor. Brenton Tarrant isimli teröristin saldırıdan önce, bir bildiri yayınladığı öğrenildi. 73 sayfalık manifestoda, Erdoğan'dan da bahseden şahıs, "halkımızın en eski düşmanlarının lideri" diyerek Erdoğan'ı hedef aldı. Erdoğan'ın öldürülmesinin Avrupa'daki Türk varlığına ciddi bir zarar vereceğini ifade ederek çağrıda bulundu.

2019/03/15/sds_6.jpg

YENİ ZELANDA'DA UYARI 

Yeni Zelanda'da deyim yerinde olağan üstü hal ilan edildi. Okullar tatil edilirken insanlardan evlerinden çıkmamaları, camilerden kapılarını kapatması istendi.

Türkiye Büyükelçisi, camiide ölen ve yaralananlar arasında Türk vatandaşı olmadığını belirtti.

2019/03/15/sds_7.jpg

YENİ ZELANDA BAŞBAKANINDAN AÇIKLAMA

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yurt dışı seyahatini iptal ederek ülkeye döndü. Açıklama yapan Ardern, bu saldırı ve saldırganın Yeni Zelanda'da yer olmadığını söyledi.

Başbakan Ardern, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ardern, çok detaylı planlanmış bir “terör saldırısı” olduğunu belirterek saldırganlardan birinin Avustralya asıllı olduğunu ve Avustralya istihbaratının arananlar veya terör listesinde olmadığını söyledi.

Soruşturmanın daha çok başında olduklarının altını çizen Ardern, fazla detay veremeyeceği belirtti. 

Birçok farklı yaş grubundan kurban olduğunu dile getiren Ardern, soruşturmanın istihbarat birimleriyle birlikte yapıldığını aktardı. Ardern, “Şu anda bizimle ilgili olarak atılması gereken tüm adımları atıyoruz ve silahlara nasıl ulaştıklarını da bulmaya çalışıyoruz.” dedi.

POLİSİN UYARILARINI DİKKATE ALIN

Halktan polisin yönlendirmelerini uymasını isteyen Ardern, 4 kişinin gözaltına alındığını ancak baika saldırganlar ve onlarla ilişkili kişiler olabileceği ihtimali ile araştırmalara devam ettiklerini vurguladı. İnsanlara güven vermek istediğini dile getiren Ardern, "Polis ekipleri son derece aktifler, bölgeye daha çok polis gönderiyoruz. Polisin yönlendirmelerine uyarsanız daha güvende olacaksınız." dedi.