Dünya

Yunanistan'a kaçan darbeciler için nihai karar 23 Ocak'ta

Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerden 2'si bugün hakim karşısına çıktı. Firari darbecilerin iade edilip edilmeyeceği ise 23 Ocak'ta belli olacak.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesi kalkıştığı darbe girişimine katıldıktan sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin ikisinin iade edilip edilmeyeceklerine dair nihai kararın 23 Ocak'ta verileceği açıklandı.

ADİL YARGILANMASI HAKKINDA ENDİŞELER VAR!

FETÖ'nün darbeci sekiz askerlerinden Süleyman Özkaynakçı ve Bilal Kurugül, Yunanistan Yüksek Mahkemesinde (Arios Pagos) yeniden hakim karşısına çıktı.

Mahkemede askerlerin avukatlarının yanı sıra aralarında eski Adalet Bakanı Mihalis Statopoulos'un da bulunduğu bir grup bilirkişi de dinlendi. Mahkeme sonunda savcı, askerlerin, adil yargılanması hakkındaki endişeler sebebiyle iade edilmemelerini talep etti.

Hakimler, nihai kararı vermek üzere 23 Ocak'ta mahkemenin yeniden toplanmasına karar verdi. Diğer askerler hakkındaki duruşmalar ise bu hafta içinde yapılacak.

5 DARBECİ İADE EDİLMEYECEKTİ 3 ASKER İADE EDİLECEKTİ

Darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile Yunanistan’a kaçan 8 darbecinin Türkiye'ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce Atina'daki temyiz mahkemesinde görülen üç ayrı duruşmanın ardından, 3 asker için Türkiye'nin iade talebi kabul edilmiş, 5 askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.

TEMYİZ BAŞVRUSU YAPILMIŞTI

Yunan temyiz mahkemeleri başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle ilgili Yüksek Mahkemeye itirazda bulunurken, mahkemenin Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verdiği 3 darbeci asker de temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Yüksek Mahkemenin kararı darbeci askerlerin iade süreçlerine ilişkin nihai adım olacağı belirtildi.

 • USD
  0,21
  3,7906
 • EURO
  -0,11
  4,6614
 • ALTIN
  0,01
  161,93
 • PETR
  1,72
  67,3100