Eğitim

Bilim ve Sanat Merkezi (BiLSEM) nedir?

Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) özel yetenekli çocuklara, genel okul eğitimlerini aksatmadan, kendi yeteneklerine uygun eğitim veren merkezlerdir.

BiLSEM, “bilim ve sanat merkezleri”nin kısaltmasıdır. Örgün eğitimi desteklemesi hedeflenen Bilim ve Sanat Merkezleri, öğrencilerine, örgün eğitim saatlerinin (okul saatleri) dışında özel eğitimler vermektedir.

BiLSEM NE YAPAR?

BİLSEM’in amacı, bireysel yeteneklere sahip öğrencilere, örgün eğitim sisteminde aldıkları müfredata ek olarak, yeteneklerine özel eğitim sunmaktır. Böylelikle, özel yeteneğe sahip öğrencilere, yeteneklerine uygun özel müfredatlar sunularak potansiyelleri değerlendirilir.

ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARIN BİRYSEL YETENEKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ SÜRÜYOR

Bu eğitimleri alacak öğrenciler 3 aşamadan geçerek seçiliyor.

Öğrencinin örgün eğitimdeki sınıf öğretmeninin gözlem formu oluşturması,

Grup tarama uygulamaları,

Bireysel yetenek değerlendirmesi.

Gelecek eğitim öğretim yılı için, sınıf öğretmenlerinin gözlemi ve grup tarama uygulaması gerçekleşti. 22 Nisan’da başlayan “bireysel yetenek değerlendirmesi” ise 12 Temmuz’a kadar sürecek.

ÖZEL YETENEKLERE ÖZEL MÜFREDAT GELİYOR

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, özel yetenekli öğrenciler için okul öncesi dönemden lise eğitiminin sonuna kadar uzanan, okullardaki genel öğretim programlarından farklılaştırılmış müfredat içeren öğretim programları hazırladı.

Çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilginin önümüzdeki günlerde açıklanacağı öğrenildi.