Eğitim

Binali Yıldırım: Öğrenci sayımız 143 ülkeden fazla

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye genelindeki üniversitelerde 7,5 milyon gencin eğitim gördüğünü söyledi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin (MAKÜ) akademik yıl açılış programına katıldı.

Fahri doktora verilen Yıldırım, Diş Hekimliği Fakültesi'nin de temel atma törenini gerçekleştirdi. Konferans salonundaki törende konuşan Yıldırım, kültür ve medeniyetin sembol şahsiyetlerinden olduğunu belirttiği Mehmet Akif Ersoy'un adını yaşatan üniversiteden fahri doktora almanın, kendisi için onur olduğunu söyledi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz'ın, 28 Şubat zulmünü yaşadığını kaydeden Yıldırım, "Tarih yaşanıyor, o olaylar geride kaldı. Yaşanan sıkıntılar artık yok. Gençlerimiz, kızlarımız istedikleri gibi kendilerini ifade ediyor, istedikleri şekilde kıyafetlerini seçebiliyor" diye konuştu.

ÖĞRENCİ SAYISI 143 ÜLKEDEN FAZLA

Türkiye genelindeki üniversitelerde 7,5 milyon gencin eğitim gördüğünü dile getiren Yıldırım, "İlk, orta ve liseyi dahil ederseniz nüfusun 3'te 1'i, 25 milyon öğrencimiz var. 25 milyon insan, 143 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bizi dünyada iddialı hale getiren genç ve dinamik nüfustur. Gençlik, gelecek, ümit demektir. Üniversitenin isminden ve bulunduğu bölge nedeniyle önemli bir sorumluluğu vardır. Mehmet Akif, hürriyet ve bağımsızlık demektir. 100 yıl önce Anadolu'yu işgal etmek isteyen çakal sürüsüne karşı köy köy dolaşan bir dava adamıdır. Milleti bezginlikten kurtarmak için uyarıcı ve yol gösterici yürekli bir insandır. Buradaki gençler çok çalışmalı ve öğrenim alanında en iyisi olmalıdır. Akif, onların öyle olmasını isterdi" dedi.

'OSMANLI GEÇMİŞİMİZ, TÜRKİYE GELECEĞİMİZDİR'

TBMM Başkanı Yıldırım, tarihte Müslümanların modern tıbbın, matematiğin, sosyolojinin öncüleri olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Müslüman bilginler aydınlanma çağını başlattı. Dünyada ilk kurulan üniversite Tunus'tadır. Avrupalıların 'ilk üniversite' diye iddia ettiği Bologna 1088 yılında kuruldu. Batılılara sorsanız öyle anlatmazlar. İlk üniversiteyi kendilerinin kurduğunu iddia eder. Batı kendilerinin yegane olduğunu düşünür. Tarihi, sanatı, bilimi kendileri ile başlatırlar. Her buluşu onlar yapmışlardır. Bilimsel teoriler onlara aittir. Hakikat onların dediği gibi değildir. Akıl ve bilimden uzaklaşan her devlet, tarih kitaplarının konusu olmuştur. Osmanlı son dönemlerin eğitime büyük önem vermiştir. Abdülhamit Han. Kendi öz değerlerimizi canlandırıp büyük bir seferberlik başlatmıştır. Geçmişi bilmeyen geleceğini inşa edemez. Geçmiş, dönüp yaşayacağımız bir dönem değildir, gelecek için tecrübedir. Osmanlı geçmişimiz, Türkiye geleceğimizdir. Bizim utanılacak geçmişimiz tarihte yoktur. Ecdadımızdan bize bırakılan, gururla anlatacağımız bir medeniyete sahibiz."