Eğitim

Çocuklara bilimi sevdiren Robotik-Kodlama nedir?

'Nedir bu Robotik-Kodlama' diyen ailelere, Robotik ve Kodlama nedir? Yararları neler? Modern eğitim metodu hakkında bilmeniz gereken herşey haberimizde...

Kodlama ve Robotik Eğitimi ile çocuklara teknolojinin ve bilişimin temelleri öğretilmekle birlikte farklı problemleri hızlıca çözebilme, analitik düşünme becerileri kazandırmaktadır. 

Dünyanın tüm ileri teknoloji sağlayan gelişmiş ülkeleri erken yaştan itibaren tüm çocuklara Kodlama-Robotik eğitimleri vererek Mühendis ve Tasarımcı Beyinler geliştirmişlerdir. 

Birçok ülke, çocuklara kodlama ve algoritmik düşünme becerisini kazanabilmeleri için ünlü simaların katıldığı ulusal kodlama şenlikleri, robot tasarım/kodlama yarışmaları gibi çeşitli yöntemler geliştiriyor.

Avrupa ülkelerinde yıllardır önemi vurgulanan ve zorunlu olarak ilkokullarda öğretilen yazılım bilgisinin ne kadar önemli olduğu artık Türkiye’de de anlaşılmış durumda. Bu doğrultuda  Kodlama dersi yakın zamanda MEB müfredatında yer almaya başladı. 

2018/11/27/robotik-kodlama_1.jpg

KODLAMA (YAZILIM) NEDİR?

Bilgisayar yazılım programının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor. Bu temel bilgi öğrenildiğinde, bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitenizi yapmanız mümkün olabiliyor.

ROBOTİK NEDİR?

Robotik, makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan bir ortak çalışma alanıdır. Mekanizmaların tasarımı, kontrol edilebilmeleri için yapılarına elektronik donanımların eklenmesi, dijital ortamda kontrollerinin sağlanması ve belirli ortamlarda belirli koşullara göre çalışmaları baz alındığında bu alan makine, mekatronik, bilgisayar, yazılım, kontrol ve otomasyon, uzay ve havacılık, elektrik-elektronik gibi birçok mühendislik disiplinini bir arada toplamaktadır.

YARARLARI NELER?

Uzmanlara göre, küçük yaşta kodlama eğitimi almak çocuğun bilişimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştiriyor. Kodlama bilen bir kişi bilgisayarları, bilgisayarlı makineleri programlayarak onlara istediği işleri yaptırabilir, bu cihazlara yeni özellikler, görevler ekleyebilir. Bir anlamda, kodlama becerisi çocuklarımıza etraflarını saran bilgisayarlı makinelerle iletişime geçmelerini, onlara ne yapmaları gerektiğini emredebilmelerini ve onlardan gelen sinyalleri anlayabilmelerini sağlayacak yeni bir ‘dil’ becerisi.

2018/11/27/robotik-kodlama.jpg

BAHÇEŞEHİR OKULLARI, TÜRKİYE'DE KODLAMA EĞİTİMİNE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Uyguladığı STEM+A, Kişiye Özgü Öğretim Modeli (KÖM) ve Master 6 gibi öncü eğitim modelleriyle Türkiye’de eğitim sektörüne öncülük eden Bahçeşehir Okulları, 5 yaşından itibaren başlattığı Kodlama ve Robotik dersleriyle, bu alanda da örnek oluşturuyor. 

Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Okullarında hayata geçirilen ve 5 yaş grubundan itibaren uygulanmaya başlayan Kodlama Saati, çocukların bilişimsel ve algoritmik düşünme becerileri geliştirmelerini, bilgi ve iletişim teknolojilerinin aktif birer kullanıcısı olmalarını, bilişimsel araçların (örneğin yazılım) yazarı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, üretken bireyler olarak yetişmelerini hedefleyen bir uygulamadır.

KODLAMA SAATİ NEDİR?

  • Bilgisayar bilimleri temel kavramları,
  • Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı,
  • Dijital vatandaşlık,
  • Tablet uygulamaları,
  • Algoritma geliştirme,
  • Programlama,
  • Dijital hikayeleme,
  • Animasyon tasarımı ve
  • Dijital oyun tasarımı ile ilgili çalışmaları içermektedir.

2018/11/27/robotik-kodlama_2.jpg

ROBOTİK ALANINDA ŞAMPİYON

Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik alanında birçok başarı etti. 10. FLL Robotik Yarışması’nda “Spectrum” takımıyla Araştırma Ödülü, “Wonderwall” takımıyla Proje Jürisi Ödülü, Türkiye Şampiyonası’nda ise Wonderwall takımı ile Mekanik Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca Integra adlı takımıyla ABD’de düzenlenen ve FLL’in daha ileri seviyesindekilere yönelik bir yarışma olan FRC’de (First RoboticsCompetition) Türkiye’yi temsil eden 3 takımdan biri oldu ve dünya sıralamasında üst sıralarda yer aldı.

Ayrıca, MEB ve özel eğitim kurumları dışında yaygınlaşmakta olan bu eğitim metodunu robot geliştirme setleri ile evde uygulayabilir, bu alanda uzmanlaşan kurslara çocuğunuzu göndererek, geleceğe hazırlarken kendi robotları ile oynama fırsatı verebilirsiniz.