Ne Nedir?

Eğitim Bilim Ağı (EBA) nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurduğu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) öğretmen ve öğrencilere zengin içerik ve eğitimde iş birliği imkanları sunuyor.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturduğu çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. Öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük kolaylık sağlayan EBA platformuna öğretmenler özel hazırladıkları içerikleri istediği gibi yükleyebildiği gibi diğer öğretmenler de paylaşılan not ve sunumlara rahatlıkla ulaşabilmektedir.

EBA NEDİR?

Sistem sayesinde öğretmenler arasında iletişim kolaylaşırken öğrenciler için de kolaylık sağlanmış olmaktadır. Öğrenciler EBA’ya girerek zengin içeriklere ulaşabilmektedir. Öğrenciler, EBA aracılığı ile başka öğrencilerin paylaştığı notlar, sunumlar ve görsellere rahatlıkla ulaşabilir ve dilediği gibi faydalanabilmektedir.

EBA’NIN AMACI NEDİR?

EBA; farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak bilişim kültürünü yaygınlaştırmak ve eğitimde kullanılmasını sağlamak, içerikle ilgili ihtiyaçlara yanıt vermek, sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak, zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak, bilgiyi öğrenirken bir yandan da yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek, farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencilere ulaşmak, bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturmak ve eğitimde işbirliğini arttırmak, teknolojiyi bir amaçtan çıkararak araç olarak kullanmayı sağlamayı hedefleyerek kurulmuştur.

EBA’YA NASIL ULAŞILIR?

EBA’da yer alan ses, yazı ve video gibi modüller kullanılarak istenilen işlem yapılabilmektedir.

EBA’ya giriş yapmak için http://www.eba.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.