Eğitim

İTÜ ve Bülent Ecevit Üniversitesi NASA birincisi

NASA tarafından düzenlenen dünyanın en prestijli model uydu yarışması CanSat’a Türk okulları damga vurdu.

Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından düzenlenen dünyanın en prestijli model uydu yarışması CanSat’a Türk okulları damga vurdu. Teksas’taki yarışmaya California, Arizona State ve Manchester gibi üniversitelerde katıldı. Toplam 40 takım yarıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Apis takımı birinci, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay takımı ikinci olduç CanSat’ta ayrıca, Çankaya Üniversitesi 5, İstanbul Gedik Üniversitesi 7, ODTÜ 13, Başkent Üniversitesi 14, İstanbul Şehir Üniversitesi 15, Gebze Teknik Üniversitesi 17 ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi 18. oldu.

YARIŞMA ÖNCESİ UYDULARI KAYBOLMUŞ

İTÜ APİS Ar-Ge takım lideri Aykut Üçtepe sevincini şöyle dile getirdi: Türk üniversiteleri uluslararası yarışmalara büyük önem veriyor. Geçen sene düzenlenen yarışmada da Türk üniversiteleri önemli başarılar göstermişti. Bu yarışmaya dördüncü kez katılıyoruz. Bundan önceki yıllarda 2016’da 9, 2017’de 4, geçen sene üçüncü olmuştuk. Artık birinci olmanın vakti geldi diye düşünüyorduk. Önceki yıllara göre ayakları daha yere sağlam basan bir ekiple yola çıktık. Bütün testlerimizi yaptık ve önlemlerimizi aldık. Bu süreçte bazı sıkıntılar da yaşadık. Yarışmaya gelmeden önce uydumuz kayboldu ve uyduyu baştan yapmak durumunda kaldık. Son gece devremizin bir yolu yanmasına rağmen her şeyi hızlıca halledip birinci olduk. Proje kapsamında yazdığımız bütün programlardan, tasarım aşamalarına kadar her şey takımdaki arkadaşlarımızın eseri. Daha büyük ve ülkemize katma değer sağlayacak projelerde yer almayı düşünüyoruz. Elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

33 KİŞİLİK EKİPLE HAZIRLANDIK

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay takımı kaptanı Muzaffer Duysal da şunları söyledi: Bir yıl boyunca çok yoğun çalşıtık. Bu sayede yarışmada ikinci olarak dünyanın en iyi üniversitelerini geride bıraktık. Yarışmaya 33 kişilik bir ekiple hazırlandık. Bu sene dünya şampiyonu olmayı hedefliyorduk. İstanbul Teknik Üniversitesi 0,077 puan farkıyla birinci oldu. Çok az puan farkıyla bir Türk takımına kaybettik, bu nedenle ülkemiz adına mutluyuz. Çok fazla Türk üniversitesi var bu yarışma iyi bir yarışma değil gibi bir algı oluşsa da aslında tam tersi. Türk üniversiteleri çok iyi başarı gösteriyor ve dünyanın çok iyi üniversitelerini eliyor.

TUSAŞ, TAI VE ERDEMİR’E TEŞEKKÜR ETTİLER

Bu sene 84 üniversite başvurdu ve ilk aşamada bir eleme gerçekleştirilerek 40 üniversite ABD’ye davet edildi. Bu süreçte dünyanın önde gelen birçok üniversitesi elendi. Türk üniversitelerinin bu noktada çok önemli bir başarısı var ve bu başarı giderek artıyor. Bu durumdan çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Ayrıca, üniversitemize, rektörümüze, dekanımıza, danışman hocalarımıza desteği için çok teşekkür ediyoruz. Oldukça maliyetli olan bu yarışmada bize sponsorluklarıyla destek oldukları için TUSAŞ, TAI ve Erdemir’e çok teşekkür ediyoruz.