Eğitim

İyi Bir Mühendis Olmak İçin Diploma Yeterli mi?

Maalesef ülkenin en iyi okulunda okuyanların dahi mükemmel meslek mensubu olmaları garanti edilemiyor. Pekiyi neden?

Meslek sahibi olmak için üniversite okumak yeterli midir? Üniversiteler bilim üretmek dışında meslek sahibi yapma fonksiyonuna sahip midir? Aslında yüksek öğrenim biz de yanlış mı anlaşılıyor? Mühendisleri özelinde ele aldığımız bu konu aslında tüm meslek gruplarında yaklaşık aynı şekilde ele alınabiliyor. Maalesef ülkenin en iyi okulunda okuyanların dahi mükemmel meslek mensubu olmaları garanti edilemiyor. Pekiyi neden?

DOĞRU MESLEK SEÇİMİ SORUNSALI

İyi mühendis kime denir? Sorusu bir yana dursun, bir işin okulunu okumak, o mesleği hakkı ile icra edebilmek için yeterli midir? Sorusuna cevap aramak gerekir. Özellikle ülkemizdeki eğitim sistemi hesaba katıldığında, pek çok meslek mensubunun aslında çocukluk hayalleri içerisinde yer almayan işleri yaptıkları da bir gerçektir. Daha yüksek kazanç elde edileceğini düşündükleri veya başka bir fakülteyi kazanamadıkları için mevcut mesleklerini yapmalarını sağlayan bölümü okuyanların varlığı da hepimizin malumudur. Elbette bu şartlar altında çok başarılı sonuçları beklemek pek de mümkün olamıyor. Mesleğini sevmeden icra eden yüz binlerin yaşadığı ülkemizde iyi meslek mensubuna isabet etmek hayli zordur; bunu da kabul etmek gerekir.
Tabii buna mukabil, mesleğini çok severek yapan ve sırf mesleğinin ilkelerinden vazgeçmemek için serbest çalışan pek çok mühendis de söz konusudur ki, bu yazıyı okumaktaysanız siz onlardan birisi olmalısınız. Nitelikli işleri üretmek için çalışan, inovasyon bilincine sahip, kendini sürekli yenileyen ve mesleğini heyecanla icra eden mühendisler, her zaman iyi birer mühendis olacaktır ki, ülkemizi bir sonraki nesilde ayakta tutacak ve ileriye götürecek en önemli alanın bu olduğu çok açıktır.

EĞİTİM ŞART ANCAK YETERLİ DEĞİL

Elbette bir fakülte mezunu olmak, mezun olunan bölümün sağladığı unvanı mükemmel biçimde taşıma sonucunu doğurmaz. İyi bir mühendis olmak, fayda üretmek, ar-ge faaliyetlerinde bulunmak ve bu misyonu nesilden nesile taşımak ile mümkündür. Düşünelim ki, bundan 100-150 yıl öncesine kadar günümüzde devam etmekte olan akademik düzen söz konusu değildi. Ancak, mimarlık mesleği o zaman da vardı. Aynı şekilde bugünkü kadar gelişmiş bir sanayi olmasa da, mühendisliğe benzer meslekler o zaman da yapılmaktaydı. Ve bu dönemlerde bu meslek mensuplarının bu unvana sahip olabilmesinin tek yolu, somut sonuçlar ortaya koymaktı. Ne Da Vinci, ne de Mimar Sinan bizim bildiğimiz üniversitelerin mezunları değildir. Ama her ikisi de, tarihe iz bırakan eserlerin mimarıdır. Sonuç olarak; İyi Bir Mühendis Olmak İçin Diploma Yeterli mi? Sorusunun cevabı tartışmalı biçimde kalacak ancak, iyi olmak sonuçları ile tartılan bir husus olduğundan herkes için aşağı yukarı kriterlere tabi olacaktır.

 

 • USD
  -0,31
  4,7910
 • EURO
  0,16
  5,6122
 • ALTIN
  0,43
  189,89
 • PETR
  0,55
  72,9900