Eğitim

LGS sayısal ve sözel örnek soru kitapçığı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018-2019 eğitim yılı sonunda yapılacak olan Lise Giriş Sınavı'na ilişkin örnek soru kitapçığı yayınlandı.

TEOG yerine gelen yeni sistem olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) örnek soruları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Geçen sene başlayan yeni sistem, bu sene de devam ederken, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezî sınava yönelik Kasım ayı örnek sorular kurum tarafından açıklandı.

 

LGS Sözel örnek sorularını görmek için tıklayınız

LGS Sayısal örnek sorularını görmek için tıklayınız

LİSE GİRİŞ SINAVINA DAİR BİLGİLER 

Resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin (GEM) 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça merkezi sınav yapılacak. Bu liselere merkezi sınav puanıyla (MSP) öğrenci yerleştirilecek.

Yönergede "ortaöğretim kayıt alanı", eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak öğrenci sayısı, okul türü, kontenjan ve donanımları göz önünde bulundurularak, il veya ilçe milli eğitim müdürlüğünce ortaokul ve liselerin birbirleriyle eşleştirildiği ve tercihe bağlı olarak kayıt yapılabilecek farklı ortaöğretim kurumlarından oluşturulan alan olarak tanımlandı.
 
Merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları dışında, ortaöğretim kayıt alanı ve kılavuzla belirlenen usul ve esaslara göre öğrenci alan ortaöğretim kurumları sınavsız öğrenci alacak.