Eğitim

LGS’de kaç netle hangi okullara girilebilir?

LGS sonuçları 24 Haziran’da açıklanacak. Yüzbinlerce öğrenci A kalite devlet okullarına yerleşmenin hesaplarını yapıyor? Peki iyi okul için kaç net lazım.

Bir milyon 75 bin 8’inci sınıf öğrencisinin girdiği 1 Haziran’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav geride kaldı. Şimdi milyonlarca aile 24 Haziran’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyuracağı yerleştirme puanlarının açıklanmasını bekliyor.

TÜRKÇE, MATEMATİK VE FEN BELİRLEYİCİ

Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş ve Kadıköy Anadolu gibi nitelikle okullar herkesin hayali. Peki bu okullara yerleştirme nasıl yapılacak? Merkezi sınavda öğrencilere toplam 90 soru soruldu. Ancak bunlar içinde Matematik, Türkçe ve Fen soruları çok daha hayati. Çünkü çarpanları yüksek. Zaten sınavla öğrenci alan yabancı okullar Tarih ve Din bölümlerini sıralama dışında tutuyor.

FULL YAPAN ÖĞRENCİ SAYISI 100’LERİ AŞACAK

Sınavda full yapan öğrenci sayısı 100’leri aşacak gibi. Yüzdelik dilim içinde 0.01’lerde yer alacak öğrenciler buraları dolduracak. Galatasaray Lisesi’nin kontenjanının sadece 100 olduğu düşünülürse tüm sorulara doğru yanıt vermenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacak.

YÜZDELİK DİLİMİ YÜZDE 12.11’E KADAR OLANLAR YERLEŞECEK

Merkezi sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanı 139 bin 120 olarak açıklandı. Bu da yüzde 12.11’lik yüzdelik dilime isabet ediyor. Tercih maratonu Temmuz ayının ilk haftasında başlayacak. İnternet üzerinden puan hesaplayan sistemlere kesinlikle aldırış etmeyin. Çünkü öğrencilerin performansı henüz bilinmiyor.

HESAPLAMA MOTORLARINA ALDIRIŞ ETMEYİN

Yüzdelik dilim hesaplama motorları geçen yılın verilerini kullanıyor. Oysa hem sınava giren öğrenci sayısı hem okul kontenjanları arttı. Üstelik öğrencilerin performansı bilinmiyor. Yüzdelik dilimi yüzde 14’e kadar olan öğrenciler merkezi sistemle yerleşmede kendilerine şans bulacaklar.

YÜZDE 4’E KADAR OLANLAR A KALİTE OKULLARA YERLEŞECEK

Yerleştirmede yüzde sıfır ile yüzde 4 aralığında olanlar A kalite Anadolu liseleri ile Fen liselerine yerleşebilecekler. Yüzde 4 ile yüzde 10 arasında kalan öğrenciler de Sosyal Bilimler Liseleri ile B kalite Anadolu liselerine yerleşebilecek. Yüzde 10 ve 14 arasındaki öğrenciler ise İmam Hatip Liseleri ile Anadolu Teknik Liseleri’ne girebilecek.

3-4 YANLIŞLA KABATAŞ’A BİLE GİRİLEBİLİR

Okulların taban puanları bu sene biraz daha yükselecek. Bu nedenle yüzdelik dilim okul kontenjanında değişiklik olmadığı takdirde geçerli olacak. Sınavda full çekenler veya bir iki yanlış ya da testine göre 3-4 yanlış yapanlar Galatasaray, Kabataş ve İstanbul Erkek Lisesi’ne girebilir. Testlerin puan katsayıları farklı. Yanlışların hangi testlerden yapıldığının büyük önemi var.