Teknoloji

Liseli genç, bomba imha robotu tasarladı

Amasya’da liseli bir genç, el hareketiyle kontrol edilebilen bomba imha robotu tasarladı. Robot, bir eldivende bulunan sensörlerle el hareketini uyguluyor.

Amasya’nın ilçelerinden Gümüşhacıköy’de yaşayan liseli Burak Atagür, bomba imha robotu tasarladı. Robot el hareketleriyle kontrol edilebiliyor.

Amasya’nın ilçelerinden Gümüşhacıköy’de yaşayan liseli Burak Atagür, bomba imha robotu tasarladı. Robot el hareketleriyle kontrol edilebiliyor.

Hasan Coci Anadolu Lisesi 12. sınıfta okuyan Atagür, matematik öğretmeni Beyhan Gündüz danışmanlığında, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı için, kodlama yaparak basit el hareketleriyle kontrol edilebilen bomba imha robotu geliştirdi.

LiSELi GENÇTEN BAŞARILI ÇALIŞMA

Oyuncak araçtan yapılan robot, eldivene yerleştirilen kablosuz iletişim cihazı, cep telefonu ve ivme sensörleriyle bağlantıya geçerek el hareketleriyle sağa, sola, ileri ve geriye yönlendirilebiliyor.

Tasarımının bazı parçalarını kendi imkanlarıyla üreten Atagür, destek sağlanması durumunda robotunu geliştirmeyi planlıyor.

Robotun, eldiven takılı olarak el hareketiyle çalışarak şüpheli paket ve zararlı maddelerin imha edilebileceğini söyledi.

DESTEK BEKLİYOR

Robotun eldivende bulunan sensörlerin el hareketlerini bire bir iletildiğini belirten Atagür, böylece istenilen şeye daha hızlı ve güvenli müdahale edilebildiğini söyledi.

Destek bulması durumunda robota kamera ve sanal gerçeklik gözlüğü de eklemeyi planlayan Atagür, robotu kullanan operatörün ne kadar uzakta olursa olsun istediği yeri rahatlıkla görebileceği ve daha rahat müdahale edbileceğini belirtti.