Eğitim

MEB 2019 LGS için yüzdelik dilime göre tercih robotu hazırladı

MEB 2019 LGS için okulların yüzdelik dilimlerini açıkladı. Tercih yapacak öğrenciler için ilk kez robot arama uygulaması başlattı.

Bir milyondan fazla 8’inci sınıf öğrencisinin girdiği Liselere Geçiş Sistemi merkezi sınavı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı okulların yüzdelik dilimlerini ve yerleştirme tarihlerini açıkladı. MEB bu yıl bir ilke imza atarak LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için tercih robotu hazırlandı. 

YÜZDELİK DİLİME GÖRE SEÇECEK

Öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmek üzere, iller bazında yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını paylaşan Bakanlık, öğrenciler için tercih rehberleri de hazırladı. MEB ayrıca öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla ilk defa yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu da hazırladı. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek.

İL İL İLÇE İLÇE ARAMA YAPACAK

Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek. Tarama sonunda oluşan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kontenjanı, adresi, 2018 yılı en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine ulaşılabiliyor.  Yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrenci TC kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listeleniyor. Listelerde her bir okulun tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kayıt alanı, kontenjanı ve adres bilgilerine ulaşılabiliyor. Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı.