Eğitim

MEB, LGS birinci nakil sonuçlarını yayınladı

MEB, milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği LGS, birinci nakil yerleştirme sonuçlarını “meb.gov.tr” internet sitesinden açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 1. nakil yerleştirme sonuçlarını “meb.gov.tr” internet sitesinden açıklandı.

Bunun sonucunda bir okula yerleşen öğrenci kaydı otomatik olarak yeni yerleştiği okula geçti.

LGS TERCİH SONUÇLARI, 1. NAKİL YERLEŞTİRME AÇIKLANDI

MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında birinci nakil sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin % 98’i istediği bir liseye yerleşti.

MEB’in verdiği bilgilere göre, birinci yerleştirmede öğrencilerin % 95’i istediği liseleye yerleşirken, bu oran birinci nakil sonunda % 98’e çıktı.

Birinci nakil sonunda yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin 322.

Mesleki ve teknik Anadolu liselere yerleşen öğrenci sayısı geçen yıla göre % 15 arttı.

LGS TERCİHLERİNDE İKİNCİ NAKİL BAŞLADI

Yerleştirmeye esas birinci nakil sürecinde yerleştikleri okulu değiştirmek isteyen veya yerleşemeyen öğrenciler için süreç devam ediyor.

Bu kapsamda, ikinci nakil tercih başvuruları bugün başladı ve 8 Ağustos’ta sona erecek. Sonuçlar 10 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece ana yerleştirme süreci sona erecek.

Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.