Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Özel okula teşvik kalkacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada "Özel okullarda teşvik uygulaması kademeli olarak kaldırılacak" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile üniversitelerin 2019 yılı bütçelerinin görüşmelerine başlandı.  

Komisyonda MEB'in bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, okullar arasındaki eşitsizliğin asgariye indirileceğini, sınav baskısının azaltılacağını söyledi.

Gezici otobüs sınıfların devreye gireceğini kaydeden Selçuk, ilkokulda çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak teneffüs sürelerinin artırılacağını ifade etti.

Müfredatın çocukların ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda esnek, modüler ve uygulamalı olarak iyileştirileceğini belirten Selçuk, yabancı dil konusunda dijital ortam oluşturulacağını kaydetti.

ÖNCE ARTIRILACAK SONRA KALDIRILACAK 

"Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız" diyen Selçuk, "Şartları elverişsiz hanelerdeki çocukların erken çocukluk eğitiminde araç-gereç ihtiyacı karşılanacaktır. Toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin yayılımı bağlamında merkezler, atölyeler ve gezici otobüs sınıflar devreye sokulacaktır" açıklamasını yaptı.

Selçuk, "Özel okul teşvikleri önümüzdeki yıl artırılacak. Eğitim ve öğretim kademesine göre yıllık 3 bin 290 TL ile 4 bin 610 TL arasında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecek. Ancak sonrasında özel okul teşviki kademeli olarak kaldırılacak" dedi.