Eğitim

Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruluyor

Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulması için protokol imzalandı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Sabri Ülker Vakfı, bilimsel verimliliğin daha da arttırılması için Marmara Üniversitesi ile iş birliği yaparak Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni hayata geçiriyor.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ülker ve Vakıf Genel Müdürü Begüm Mutuş'un katıldığı törenle imzalanan protokol ile Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi, genç ve uzman araştırmacı ekibiyle toplum sağlığının geliştirilmesi ve metabolik hastalıkların önlenmesi için çalışmalar yapacak.

Törende konuşan Prof. Dr. Arat, Türkiye'de büyük önem arz eden kapsamlı bir iş birliği çalışmasının ilk adımını attıklarını anlatarak, ülkede gıda sanayinin öncüsü olan vizyoner ve hayırsever iş adamı merhum Sabri Ülker'in adını yaşatacak olan Marmara Üniversitesi Sabri Ülker Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni kuracaklarını söyledi.

Arat, merhum Sabri Ülker'in, Türk insanının damak zevkine hitap eden en lezzetli mamullerin üretilmesine bir ömür adadığını aktararak, şunları kaydetti:

"Bu merkezde yapılacak araştırmalardan elde edeceğimiz verilerle bilim dünyasında önemli çalışmaların temelini oluşturacağız. Ayrıca merkezde farklı coğrafyalardan bilim insanlarının da araştırma yapmasına olanak vererek evrensel bir bilim ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu sayede tüm dünyaya, insanlığa faydalı sonuçlar elde edeceğimize inancım sonsuz."

"TÜRKİYE'NİN BİLİMDE ÖNCÜ OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ"

Ali Ülker de Türkiye'nin bilimde öncü olması için her türlü desteğe hazır olduklarını belirterek, bu merkezi kurmaktaki hedefin, topluma ve halk sağlığına katkı sunmak, araştırmaları teşvik etmek ve doğru bilgileri toplumla paylaşmak olduğunu aktardı.

Bilim her ne kadar evrensel olsa da Türkiye'nin bilimde öncü olmasının, Türk bilim insanlarının da örnek projeleri hayata geçirmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ülker, yeni kurulacak bilimsel araştırma merkeziyle yetenekli bilim insanlarının, Marmara Üniversitesi ve Türkiye'nin adını uluslararası arenada duyulmasını sağlayacağına inandığını kaydetti.

Ülker, iş birliği yaptıkları yerli ve yabancı üniversiteleri bir araya getirerek hem genç Türk bilim adamlarının yetişmesini hem de bilim adamlarının yurt dışı iş birliklerine açılmasını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.