Eğitim

Sınav sistemi karmaşası YGS mi YKS mi?

İki aşamalı sınav sistemi ile zor bir süreç yaşayan öğrencilerin, yeni YKS Sınavı ile daha rahat bir sınav dönemi geçirmeleri planlanıyor.

Ülkemizde eğitim sistemi gibi, sınav sistemi de sık sık değişiyor. Üniversiteye giriş sınavlarının en sonuncusu da birkaç yıl uygulandıktan sonra tarihe karıştı bile. YGS ismi ile tanıdığımız, kendisine takip eden LYS ile birlikte girilen sınav da artık yok. Ani bir kararla bu yaz değiştirilen ulusal merkezi yerleştirme sisteminde artık her şey sil baştan. Öyle ki, şimdi ikinci bir sınav olmadığı gibi, LYS’nin ciddi karmaşası da ortadan kalktı. İki aşamalı sınav sistemi ile oldukça zor bir süreç yaşayan öğrencilerin, yeni YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) ile daha rahat bir sınav dönemi geçirmeleri planlanıyor. Fakat bu sistemin de kalıcı olmayacağına yönelik bir çok endişe bulunuyor ki, eleştiriler henüz bu sistem denenmediği için sınırlı düzeyde. Bu sene ilk defa yapılacak sınav, Haziran ayının son haftasında olacak ve milyonlarca genç, yüksek öğretime giriş için şanslarını deneyecek.

ÜNİVERSİTE SINAVI TARİHİMİZ

Ülkemizde yakın zamana kadar sayıları 100 kadar olan üniversiteler artık her ilde mevcut. Geçmişte sınavsız üniversite dönemleri olduğu gibi her okulun kendi sınavını yaptığı dönemler de söz konusu olmuştu ki, şartlar nedeniyle talebin düşük olması sebebiyle sınav sistemi problemi de uzun süre söz konusu olmadı.
Merkezi yerleştirme sisteminin 70’lerin sonunda ortaya çıkması ile geliştirilen iki aşamalı sistem, 1999 yılına kadar uygulandı. ÖSS ismindeki birinci basamak sınavını geçen öğrencilerin ÖYS’ye girerek bölümlere yerleştirildiği sınav yerleşik bir düzene sahipken tartışmalı da olsa bir sistematiği bulunuyordu. 1999 yılı itibariyle ikinci basamak sınav olan ÖYS kaldırılarak, sadece ÖSS ile öğrenci yerleştirmesi yapılmaya başlandı. Lakin 5 yıl kadar devam eden sistemden yine vazgeçilerek, iki aşamaya geri dönüldü ki, geleneksel sistem yine terk edilerek YGS ve LYS şeklindeki iki aşamalı sistem geliştirildi. Şimdi ise son 20 yılın üçüncü üniversite sınav sistemi değişikliği gündemimizde ve gelecekte neler olacağını kestirmek oldukça zor görünüyor.