Eğitim

TEOG sonrası üniversite'de de değişiklik sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan New York'ta, TEOG sonrası üniversite sınavlarının da kaldırılması sinyali verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM Zirevesi için bulunduğu ABD'de önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan 'TEOG yerine nasıl bir sistem olacağı ile ilgili çalışmalarımız var' cümelelerini kullanırken üniversiteye girişlerle ilgili de çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Erdoğan, IKBY'nin referandum kararı ile ilgili, "Adımlar sert olacak" açıklamasında bulundu. Erdoğan, korumalarına silah satışının engellenmesi konusunu da Trump'la ikili görüşmede ele alacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New Yorkt'ta gazetecilerle sohbetinde önemli açıklamalarda bulundu. Kuzey Irak'da Mesut Barzani'nin yapmayı planladığı bağımsızlık referandumunun MGK'da ele alınacağını kaydeden Erdoğan ", "Bakanlar Kurulu da şüphesiz ki hem bunu değerlendirecek hem de kendi kanaatleriyle ne gibi yaptırımlar yapabiliriz veya yaparız ama bunlar tabii sıradan olmayacak. Biz bu kararlılığımızı ortaya koyacağız çünkü biz Kuzey Irak yerel yönetimini bugüne kadar hiç yalnız bırakmadık." dedi.

"Her zaman yanında olduk, her türlü desteği verdik" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu kadar desteği veren, kendilerini sıradan değil candan sayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni adeta yok farz etmek olarak görüyoruz bu yaklaşımı. Bundan dolayı da biz son, nihai bu konudaki düşüncelerimizi Bakanlar Kurulu kararıyla, Milli Güvenlik Kurulu kararıyla açıklayacağız. Bunu görmelerinde fayda var diye düşünüyorum." diye konuştu. 

S-400 VE NATO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptıkları ikili görüşmeye ilişkin de "Yaptığımız görüşme, Sayın Stoltenberg'in daha önce yaptığı açıklamanın aynısıdır. Her ülke kendi iç düzenlemelerinde serbesttir, bu noktadaki kararını serbestçe verir. Bu şekilde de bu görüşmemizi yaptık. Bunun dışında da ayrıca herhangi bir bilgi alışverişiyle alakalı da Genelkurmay, Brüksel'e ayrıca bir ekip gönderip onları ayrıca bilgilendirecekler." dedi. 

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ DE DEĞİŞİYOR

TEOG'un kaldırılması sonrası üniversiteye giriş sınavıyla ilgili de bir değişiğin söz konusu olup olmayacağı konusuna da değinen Erdoğan, "O da olacak, o konuda da çalışılıyor." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG'la ilgili ise, "Hazırlıklarımız var, bu hazırlıkların hepsini hükümetimiz, Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla zaten açıklayacaktır ama artık aileler, çocuklar rahat etsin, sadece kendi derslerine odaklansınlar" şeklinde konuştu.