Eğitim

TEOG yerine 3 seçenek

Başbakan Binali Yıldırım, CNN Türk'te katıldığı bir canlı yayında TEOG'un kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda buılundu.

Başbakan Binali Yıldırım, CNN Türk'te katıldığı bir canlı yayın programında gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi.

Yıldırım, TEOG'un kaldırılmasına yönelik kendisine yöneltilen soruya; '1 milyon 200 bin öğrenci ve ailelerini ilgilendiren bir konu. TEOG konusu başından beri hep yanlış anlaşılıyor. TEOG bir sistem değil. Sistem değişikliği yok. Okullar, kurslar, dershaneler çocuklar bunaldı. Kimyası bozuldu. TEOG kalkınca bütün öğrenciler büyük bir bayram havasında, benim torunum da "Dede teşekkür ederim TEOG'u kaldırdın' dedi.

3 ÇÖZÜM ÜRETİLİYOR

Yıldırım, şuan için TEOG ile ilgili 3 yöntem üzerinde çalışıldığını açıklayarak, bu yöntemlerin henüz netleşmediğini, artı ve eksilerinin tartışıldığı açıkladı.

Yıldırım; 'Milli Eğitim Bakanlığı 3 tane çözüm üretiyor. İlki; her lise kendi sınavını yapabilir. İkinci yöntem; ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem; ortaokul bazlı yerleştirme. Adrese dayalı kayıt sistemi yüzde 50 olarak, bir kısım okullar da ortaokul mezuniyet ortalamasını arayabilir. Yöntem Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırılacak. Yeni yöntem bir ay içinde belli olur. Bu sene 8. sınıftan mezunlar yeni uygulama ile liseye gitmiş olacak.' dedi.