Eğitim

TEOG yerine gelecek yeni sistemin ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, TEOG'un kaldırılmasına ilişkin değerlendirmesi ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un kaldırıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Temel ve Orta Öğretime Geçiş Sınavı'nın (TEOG) kaldırılmasına ilişkin değerlendirmesi ardından müjde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi.

Bakan Yılmaz, TEOG'un bu sene uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir soru üzerine 'Bu sene uygulanmayacak, bu sene TEOG yapılmayacak' diye konuştu.

İşte TEOG yerine getirilmesi düşünülen yeni sistemin ayrıntıları :

* TEOG, liseye yerleştirmek için değil okul, öğretmen ve yöneticilerin performansı ölçmek için devam edecek. İsmi TEOG olmayacak. Performans belirleme sınavı olacak. Yerleştirmede kullanılmayacak.

* Performans ölçme sistemi 5-12'inci sınıf arasında gerçekleştirilecek. Böylelikle öğrencinin akademi, sosyal, sportif, sanatsal tüm becerileri takip edilebilecek.

* Öğrencinin performansı ile okul, öğretmen ve yöneticilerin perfomans kodlaması yapılacak.

* Alanlarında en başarılı yüzde 5'lik dilimde bulunan öğrenciler, Fen, Sosyal Bilim, Güzel Sanatlar ve Spor liseleri arasında en çok talep gören okullara yerleştirilmesi merkezi sınavla yapılacak. Böylelikle okullar arasında farklı uygulamalar, istismar, toplumsal güveni bozacak uygulamaların önüne geçilecek.

* Yüzde 5'lik başarı diliminde, merkezi sınava girecek öğrenciler okul başarısı ve diğer yetenek kriterlere göre, öğretmenler kurulunun önerisiyle seçilecek. Bu öğrenciler başarı puanlarına göre ve tercihlerine göre okullarına yerleştirilecek.

* Yüzde 95'lik dilim içinde kalan hem başarılı hem orta başarılı öğrenciler bir arada olacak ve motivasyon artacak.

* Fen-Sosyal Bilimler ve Spor-Güzel Sanatlar Liseleri dışında tüm öğrenciler adrese dayalı sistemle evine en yakın okula kayıt yaptıracak

* Büyükşehirlerde, ihtiyaca göre düz(genel), imam hatip ve meslek lisesi sayısı artırılacak.