Eğitim

TEOG'un ardından LYS'de kalkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından kaldırılan TEOG'dan sonra LYS'de kaldırılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine kaldırılan TEOG'un ardından LYS'de kaldırılıyor.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yükseköğretime geçiş modeline ilişkin çalışmalara hız veren Milli eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu iki kurumun birbiriyle uyumlu olacağı ortak bir model üzerinde uzlaşacak.

Buna göre, üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması öngörülüyor. MEB'in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bazı bölümlere sınavsız yerleştirme söz konusu olabilecek.

REKABET DAHA AZ ÖĞRENCİ İLE SAĞLANACAK

Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor. Böylelikle rekabetin daha az sayıda öğrenci arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

ELEKTRONİK ORTAMDA 3 SINAV 

LYS yerine öngörülecek yeni modelde öğrencilerin tek bir sınavla bir yıl boyunca tüm hayatlarını stres altına almamaları için ÖSYM'nin yıl içinde eş değer sınavlar yapması gündeme gelecek. Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

Üniversiteler kalitelerine göre A-B-C sınıfı akreditasyon notları alacak ve sürekli bir üst kaliteye atlanması için program uygulanacak. Uzun vadede üniversiteler arasındaki kalite farklılığı kapandığında üniversitenin ilgili bölümlerinin tercihleri doğrultusunda öğrenci alımı sınavsız gerçekleşebilecek.