Eğitim

Turgay Polat: TEOG'un bulamadığı Mahirler çıkacak

Karar Gazetesi Eğitim Yazarı Turgay Polat TEOG'un kaldırılmasıyla, bu sınavın bulamadığı yetenekli çocukların ortaya çıkacağını kaydetti.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektor Danışmanı ve Karar Gazetesi Eğitim Yazarı Turgay Polat Turgay Polat Habertürk Televizyonunda katılıdığı Gün Ortası programında TEOG’un kaldırılmasına ilişkin olarak Ece Üner’in sorularını yanıtladı.

TEOG’un kaldırılmasının doğru bir adım olduğunu savunan Polat yüzde 2015 ve 2016 yılında TEOG’a giren çocukların yüzde 93’ünün kendi bölgesindeki okullara gittiğini belirterek “Biz yüzde 7 için yüzde yüzü sınav yapıyorduk” dedi.

NİYET OKUYARAK YOLA ÇIKMAK DOĞRU DEĞİL

“Her mahalleye imam hatip lisesi yapıldı. Adrese dayalı kayıt sisteminde insanlar çocuklarını imam hatip liselerine göndermek zorunda kalacak yönünde eleştirlere ne diyorsunuz” sorusuna da yanıt veren Polat "Niyet okuyarak yola çıkmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Ben bu sistemin çözüm olduğun savunmuyorum. Sakın böyle düşünülmesin. Ben bu sistemde bazı sorunlar yaşayacağımızdan eminim. Ama var olan sistemde yaşadığımız sorunların çok daha aza indiğine eminim. Ama en azından çocuklarımızın 6-7-8’inci sınıflarda biraz daha insanlaşacağına, daha kişisel gelişimlerini sağlayacağını umut ederek sisteme destek veriyorum” dedi.

HER MAHALLEDEKİ OKUL YETERLİ OLACAKTIR

Çocukların bir kısmının zaten meslek ya da imam hatip liselerine kendi istekleriyle gittiğini kaydeden Turgay Polat “İstanbul için simülasyon çıkartık. İstanbul’da her bölgeyi kendine göre ayırdığımızda ortaokullar ve ve ilkokullar gibi hiç bir sorun olmadan öğrenciler bölgelerindeki okullarına yerleşebiliyorlar. Biz bu çocukları durduk yere hareket ettiriyoruz. Çocukları kendi mahallesinde yerleştirsek her mahalledeki okul yeterli olacak” diye konuştu.

HER OKULUN RENGİ OLMALI

Her okulun kendi sınavını yamasının mümkün olmadığını da kaydeden Polat şunları kaydetti: “Zaten şu anda sınav yapıyorsunuz. Her okul yerine yapıyorsunuz. Her okul dediğinizde kontrolsüz sınavlar ortaya çıkacak. Türkiye’de bunu yapma imkanınız yok. Ama her okulun rengi olmalı. Mesela fen lisesi yazılım bilen çocuğu talep etmeli. Ki çocuk 6-7-8’de bunlarla uğraşsın. Bizim nitelikli olan çocuklara yol açmamız için buna ihtiyacımız var. Öğrencisini seçen okullara ihtaycımızvar. Ama Türkiye’de şu anda mümkün değil”

TEOG'UN BULAMADIĞI MAHİRLER ORTAYA ÇIKACAK

TEOG’un kaldırılmasıyla Çemişgezek’ten çıkan ve Robert Koleji’ne yerleşen Mahir Gündoğdu gibi başarılı çocukların tespit edilemeyeceğine yönelik eleştirilere de katılmadığını kaydeden Polat “Aksine daha fazla olacak. Biz Mahirleri fen sorularında 20’de 20 yaptığı için buluyorduk. Peki bulamadığımız Mahirler. Ki bence çok fazla. Türkiye’de bu merkezi sınavlara heba ettiğmiz çocuk sayısı 10 bin 15 bini geçiyor. Bunu ben çok net şekilde kendi çalıştığım noktada 4 yıldır uyguladığım sistem sayesinde gördüm. Aslında biz Mahir’i bulduk. Mahir’den çok daha yetenekli çocuklar var Tunceli’de. 5 yaşından beri piyano çalan. TEOG bulamadı biz bulduk. Ya da dağda kendi dendine koyun sütüyle deney yapan ve bakterileri bulan çocuk var ama TEOG’da 370 puan aldığı için bir yere gidemiyor. Dünyanın konuştuğu bu değerlerin farkına varın. Sonuçta bütün sistemler nasıl çalışırsa çalışsın bu çocukları fark eden ve yönlendiren öğretmenlere ihtiyacımız var. Öğretmen bu çocuğu TEOG’da değil sınıfta fark etmeli. 8 yılda bir çocuğun dosyası çıkmaz mı” dedi.