Eğitim

Türkiye ve Japonya ortak üniversite kuracak!

Türkiye ve Japonya, 'Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi' kuracak. Üniversitenin kurulmasına dair kanun tasarısı, TBMM'ye sunuldu.

Türkiye ve Japonya'nın ortak çalışması Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurulmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarı, ayrıca Türkiye ile Japonya'nın anlaşmasına dayalı olarak kurulacak üniversiteyle birlikte Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfının kurulmasını da içeriyor.

Anlaşmaya göre her yıl üniversiteye hazineden yardım yapılacak.

KOLAYLIKLAR SAĞLANACAK

Üniversitenin ithal edeceği ürünler için KDV ve ÖTV'den istisna yapılacak.

Üniversite ve vakıf, elde ettiği gelirleri iktisadi işletmeler hariç kurumlar vergisinden, harçlardan, damga vergisinden, kendisine yapılan bağış ve yardımlar nedeniyle veraset ve intikal vergisinden, sahip olduğu taşınmazlar nedeni ile emlak vergisinden, taşıtları dolayısı ile motorlu taşıtlar vergisinden de muaf olacak.

Üniversite, merkezi yönetim bütçesine dahil kamu kurum ve kuruluşlarına tanınan mali muafiyetler, istisnalar ve diğer mali kolaylıklardan yararlanabilecek.

Vakıf amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla yurt içi ve yurt dışında iktisadi işletme ya da sermaye şirketi kurabilecek, devralabilecek ve bunlara ortak olabilecek.

NE ZAMAN NEREYE KURULACAK?

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde üniversitenin ve vakfın kuruluş işlemlerinde kullanılmak için Maliye Bakanlığı bütçesinden gerekli ödenek ayrılacak.

Üniversitenin kurulması için İstanbul Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesinde, 49 yıllığına Milli Savunma Bakanlığına tahsisli bulunan ve Milli Savunma Bakanlığının ihtiyacı dışındaki uygun alana, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca izin verilecek.

 • USD
  0,86
  3,8073
 • EURO
  0,63
  4,6532
 • ALTIN
  1,34
  163,12
 • PETR
  -0,54
  68,7200