Eğitim

Yetenek sınavı ile öğrenci alacak liselerin başvuru takvimi

MEB yetenek sınavıyla öğrenci alacak liselere başvuru takvimini açıkladı. Öğrenciler başvurularını 10-28 Haziran tarihleri arasında yapabilecek.

Yetenek sınavı ile ilgili detaylar netleşti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, spor programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri, güzel sanatlar liseleri, musiki geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, spor liseleri ile ilgili 9. sınıflara öğrenci alımı kararı yayınlandı.

Karara göre öğrenciler başvurularını 10-28 Haziran tarihleri arasında yapacak, sınav 1- 5 Temmuz‘da gerçekleşecek.

50 puan barajının altında alan öğrenciler başarısız sayılacak.

Asıl ve yedek liste 5 Temmuz tarihinde okulda ve okulun internet sayfasında yayınlanacak.

Kazanan öğrencilerin kayıtları, 8-10 Temmuz tarihinde e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Yedek listedekiler açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazanacak (puan sıralamasına göre) ve 11 Temmuz tarihinde okulda ve okulun internet sayfasında açıklanacak.

GENELGENİN AYRINTILARI

Bakan Selçuk’un imzasıyla, ilan edilecek kontenjanlara başvuruların usul ve esaslarını içeren genelgenin ayrıntıları şu şekilde:

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında 8. sınıfı bitiren öğrenciler, e-Okul üzerinden öğrenim görmek istediği en fazla iki okula başvuracak.

Sınava giriş belgesi e-Okul üzerinden alınacak.

Geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitirenler ise dilekçe, fotoğraf ve ortaokul başarı puanını da gösteren öğrenim belgesiyle ilgili okul müdürlüğüne başvuru yapacak. Başvurular 10-28 Haziran’da e-Okul üzerinden alınacak dilekçe örneği ile ilgili okul müdürlüklerine yapılacak.

Okul müdürlüklerince işlemler tamamlandıktan sonra alanlara göre sınava girecek öğrenci listeleri 29-30 Haziran’da okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek.

Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı, bölümler bazında 1-5 Temmuz’da komisyonlarca yapılacak.

YETENEK SıNAVı BARAJI 50 PUAN

Öğrenci seçiminde yetenek sınavında 50 puan barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak, değerlendirmeye alınmayacak.

Yetenek sınavında 50 ve üzerinde puan alanların ise yetenek sınavının yüzde 70’i ile ortaokul başarı puanının yüzde 30’u alınarak, 100 tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre değerlendirme ve sıralama yapılacak.

Rehberlik ve araştırma merkezleri bünyesinde hizmet veren Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu kararı doğrultusunda özel eğitime ihtiyacı olan ve kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler ise komisyon tarafından genelgede belirtilen usul ve esaslara göre kendi aralarında beceri/yetenek sınavına alınacak.

En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar asıl ve yedek liste 5 Temmuz’da mesai bitiminde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek.

Öğrencilerin kayıtları, 8-10 Temmuz’da e-Okul sistemi üzerinden yapılacak. Kayıtlar sonucunda açık kontenjan bulunması durumunda, yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilecek. 11 Temmuz’da okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecek. Ayrıca öğrenci velilerine de bilgi verilecek.