Eğitim

YKS TYT ve AYT sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak

YKS TYT ve AYT haftasonu yapılacak. Sonuçlar 18 Temmuz’da açıklanacak. Uzmanlar sınava girecek adaylara önerilerde bulundu.

                     IHAAW101510-EGT/12-06-2019 

15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) iki milyondan fazla aday katılacak. Adaylar Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavlarında ter dökecek. YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te düzenlenecek ve adaylara 135 dakika süre verilecek. 16 Haziran Pazar günü saat 10.15’te Alan Yeterlilik Testi (AYT), 15.45’te ise Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak. AYT’de adaylara 180 dakika, YDT’de ise 120 dakika süre tanınacak. Doğa Koleji Rehberlik Koordinatörü Sibel İzgiman sınava az bir süre kala sınav kaygısı yaşayan öğrencilere şu önerilerde bulundu:

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN SIYRILIN

Sınav kaygısını tetikleyen nedenlerin başında olumsuz düşünceler yer alıyor. Dolayısıyla adayların kendilerine inanmaları, başaracaklarını ve ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını düşünmeleri gerekiyor. Bu kaygıyı kendi düşünceleriyle birlikte çevre ve aileler de tetikleyebiliyor. Kaygı bulaşıcıdır. Bu nedenle ailelerin sakin kalması, öğrencilerin çevresindeki insanların ise destekleyici olmaları gerekiyor. Adayların kendilerine inanmalarını ve güvenmelerini istiyoruz. ‘Keşke daha çok çalışsaydım. Zamanı daha iyi değerlendirseydim’ diye geçmişe yönelik herhangi bir değerlendirme yapmasınlar. Sınavlarına odaklansınlar.

CUMA GÜNÜNE KADAR DENEME ÇÖZEBİLİRLER

Adaylar Cuma gününe kadar deneme sınavı çözebilirler. Çünkü sınava son birkaç gün kala en iyi hazırlık stratejisi öğrencilerin deneme sınavı çözmeleridir. Bunun yanı sıra daha önce girmiş oldukları sınav kitapçıklarını inceleyerek, boş bıraktıkları ve yanlış yaptıkları sorulara bakabilirler. İsteyen öğrenciler genel konu tekrarı da yapabilir. Sınava son bir gün kala çalışmalarını sonlandırmalılar ve artık dinlenmeye vakit ayırmalılar.

ÇOK FAZLA DIŞARIDA VAKİT GEÇİRMEYİN

Öğrenciler sabah erken kalkacak şekilde uyku düzenlerini şimdiden sağlamalılar. Sınava girmeden önce hafif bir kahvaltı yapmak sınava daha enerjik girmelerini destekleyecektir. Bu süreçte kahvaltı rutinlerini oluşturabilirler. Son gün çok fazla dışarıda vakit geçirmesinler. Günlük ev rutininde vakit geçirebilirler. Bu süreçte çok özel bir aktivite, planlama yapmalarına gerek yok. Çünkü özel bir planlama yapıldığında sınava yüklenen anlam da artıyor. O yüzden öğrenci, bir gününü nasıl geçiriyorsa sınava kalan süreyi de ona benzer şekilde değerlendirsin.

AYT’DE ZAMAN PLANI YAPMAK DAHA KOLAY

Öğrenciler yıl içinde hangi testten başlayacaklarına ve zamanı nasıl yöneteceklerine dair bir strateji geliştirmiş olmalılar. Dolayısıyla geliştirmiş oldukları stratejileri sınav anında da aynı şeklide uygulamalarını istiyoruz. Sınav anında test sıralamalarını ve zaman planlamalarını değiştirmesinler. Sınavda mutlaka turlama tekniğini kullansınlar. Yani öğrenciler bir teste başladıktan sonra yapamadıkları soruları boş bırakıp, test sonunda o sorulara tekrar dönsünler. Nitekim sınavları analiz ettiğimizde, TYT’yi genel bir sınav olarak değerlendirebiliriz. AYT’de ise öğrenciler hangi puan türünden tercih yapacaklarsa bunlara yönelik testleri çözmeliler. Tıp ya da Mühendislik isteyen öğrenciler Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmeliler. Hukuk, Psikoloji gibi bölümleri isteyen öğrenciler ise Matematik, Edebiyat ve Sosyal Bilimler 1 testini çözmeli. Dolayısıyla puan türlerine göre baktığımızda adayların AYT’de iki testten sorumlu olduklarını söyleyebiliriz. Bu bakımdan AYT’de zaman planı yapmak biraz daha kolay. TYT ise biraz daha heyecanlı ve kaygılı geçebilir. Ancak adaylar şimdiye kadar oluşturdukları sınav stratejilerini değiştirmezlerse başarılı olacaklardır.

SINAVA GİRECEĞİNİZ OKULU MUTLAKA GÖRÜN

Adaylar sınava girecekleri binayı önceden mutlaka gidip görmeliler. Sınav günü en geç saat 09:00’da sınava girecekleri binanın önünde hazır bulunmalılar ve buna göre ulaşım planı yapmalılar. Sınava girerken yanlarında sadece resimli sınava giriş belgeleri ve geçerli kimlik belgelerini bulundurmalılar. Bunun dışında adaylar mutlaka ÖSYM’nin web sayfasını takip etsinler. Burada sınava yönelik son hatırlatmalara bakmaları onlar için faydalı olacaktır.

YKS SONUÇLARI 18 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK

Sınavdan sonra öğrencileri iki önemli tarih bekliyor. Bunlardan ilki 18-26 Haziran. Öğrenciler üniversiteye sadece sınavdan aldıkları puanla yerleşmiyor. Okuldan gelen diploma puanlarının bir kısmı sınav puanlarına eklenecek ve yerleşme puanı oluşturulacak. ÖSYM de, 18 Haziran tarihi itibariyle öğrencilerin diploma puanlarını Aday İşlemleri Sistemi’nde yayınlayacak. Her öğrencinin Aday İşlemleri Sistemi’ne girip, diploma puanlarını, eğitim bilgilerini onaylaması gerekiyor. Eğer bir hata ya da değişiklik varsa e-Okul sistemi üzerinden bu bilgilerin düzeltilmesi gerekiyor. Sonrasında ise tercih dönemi var. YKS sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. Bu süreç sınav süreci kadar önemli. Adaylar üniversite ve bölümlerini seçecekler. Dolayısıyla 18 Temmuz’a kadar tercih listesinde bulundurmak istedikleri üniversiteleri çok iyi araştırsınlar.