Eğitim

YKS TYT ve AYT sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS TYT ve AYT’ye iki milyondan fazla aday katıldı. Peki sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2019 haftasonu yapıldı. YKS TYT ve YKS AYT sınavlarına iki milyondan fazla öğrenci katıldı. Sınav sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. Peki öğrenciler neye göre tercih yapacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin tercih kılavuzunun bu hafta içerisinde yayımlanacağını açıkladı. Aygün sınava ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

ÖSYM TARİHİNDE İLK KEZ SİYAM İKİZLERİ SINAVA GİRDİ

Adaylar YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise matematikte zorlandı. Sınav sorularının zorluğu veya kolaylığı sınava giren adayların görüşlerinin bir yansımasıdır. Bunun bir sıralama sınavı olduğu ve zorluk ya da kolaylık durumunun tüm adaylar için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Bu yıl YKS’de bazı ilkler yaşandı. Özel sağlık durumu olan biri gazi olmak üzere üç adayın, gerekli tedbirler alınarak hastanelerinde sınav yapılmıştır. ÖSYM tarihinde ilk defa siyam ikizi sınava girmiştir. Siyam ikizleri ayrı kitapçık, ayrı cevap kağıdı ve işaretleyici desteği verilerek sınava alınmıştır. 

YERLEŞTİRME SONUÇLARI AĞUSTOS AYINDA AÇIKLANACAK

YKS sorunsuz bir şekilde tamamlandı. YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu bu hafta içerisinde yayınlayacağız. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra 18 Temmuz’da sınav sonuçlarını açıklayacağız. Sonuçların açıklanmasının ardından tercihleri alıp yerleştirme sonuçlarını ağustos ayında açıklayacağız. YKS kapsamında yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. Sınav evrakları il ve ilçelere 420 şehirler arası nakil aracıyla taşındı. YKS’de ayrıca 6 bin 582 kent içi nakl aracı kullanıldı. Üç oturum halinde düzenlenen YKS’de yaklaşık 700 bin kişi görev aldı.