Eğitim

Yurt dışında üniversite talebinde artış

Yurt dışında hem nitelikli hem de ekonomik eğitim alabilmek mümkün. Türkiye’de geçerliliği olan diplomalar alınabiliyor.

Türkiye’de yüksek öğrenim kurumlarının sayısı ile sınava girecek öğrenci sayısının örtüşmüyor olması nedeniyle her yıl yüz binlerce öğrenci herhangi bir öğretim kurumuna yerleştirilemiyor. Bu durumda alternatif yöntemler elbette değerlendiriliyor. Tabii kimi aileler çocuklarının daha nitelikli eğitim alabilmeleri için yurt dışındaki okulları da tercih ediyor. Her iki durumun tam ortasında yer alan bir kesim ise ekonomik maliyetlerle yurt dışında eğitim alabilmek için çaba gösteriyor ki, her yıl binlerce öğrenci çeşitli ülkelerdeki okullara kayıt yaptırarak öğrenim görmek üzere bu ülkelere gidiyor. Maliyetleri Türkiye’deki özel üniversitelerle hemen hemen aynı olan bu okullarda okuyan öğrencilerin, bu ülkelerde hayatlarına devam edebilme olasılığı olabildiği gibi, yurt dışında okuyanların Türkiye’de çok daha kolay iş buluyor olması da Yurt dışında üniversite talebinde artışın temel nedenleri arasında yer alıyor.

GİRİŞ KOŞULLARI ÇOK KOLAY

Avrupa’daki pek çok okul, üniversiteye kayıt için yalnızca dil hususunu ön koşul olarak sunuyor. Öğrenciler çoğu zaman yalnızca bir yıl kadar dil eğitimi aldıktan sonra pek çok bölüme doğrudan kayıt olabiliyor. Yalnız, Avurpa’da ücretsiz okul bulunmuyor. Özel sınavlardan geçerek burs elde eden öğrenciler dışındaki herkes yıllık; 2 bin ile 10 bin Euro arasında değişen maliyetlere katlanıyor. Elbette yaşam koşulları üst seviyede olan ülkelerde bu maliyetlerin yanına yaşam için gerekli olan gündelik maliyetler de girince bir öğrencinin aylık maliyeti 2 bin Euro düzeyine kadar çıktığından, talep genelde balkan ülkeleri ve ada ülkelerinde yoğunlaşıyor. Yurt dışı eğitim firmalarının verilerine göre; Malta, Hırvatistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi ülkeler, Avrupa standartlarında eğitim veriyor olmalarının yanı sıra, Türkiye ile hemen hemen aynı maliyetlerle hayatın sürdürülebildiği ülkeler olmaları nedeniyle çok tercih ediliyor. Tabii gelişmiş ülkelerdeki okulların giriş koşulları bu okullar kadar kolay olmuyor. İngiltere, Almanya, İsveç, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde okulları kazanma koşulları biraz daha zor olabiliyor. Tabii bu noktada hangi okulun tercih edildiği de duruma etki eden faktörler arasında. Herhangi bir İngiliz üniversitesi ile Cambridge Universitesinin giriş koşullar aynı değil. Aileler, çocuklarının yurt içinde maliyetlere yakın maliyetlerle yurt dışında eğitim alabilme fırsatlarını gördüklerinde elbette bu durumu reddedemiyor. Yurt dışı eğitim danışmanlığı firmalarına göre ise bu oran artmaya devam edecek gibi görünüyor.