Eğitim

Ziya Selçuk yeni yaz tatili düzenini açıkladı

Ziya Selçuk yaz tatillerinin bölüneceğini Nisan ve Kasım aylarında ara tatil olacağını söyledi.

Yaz tatillerinden 2 hafta kısalacak. Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okullarda yeni tatil düzeni ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Ziya Selçuk’un “Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli” tanıtımında yaptığı konuşma şu şekilde:

“ÖĞRENCİLER ÖĞRENDİKLERİNİ YAZ TATİLİNDE UNUTMAYACAK”

“13 haftalık yaz tatilinin 1-2 haftasını Nisan ayına alarak ara tatil yapacağız. Yaklaşık yüzde 10’luk bir yaz tatili indirimi söz konusu. Bu yolla öğrenciler öğrendiklerini yaz tatilinde unutmayacak.

Bu öğretmen eğitiminin, üniversitelerdeki öğrencilerin yetişmesine yönelik, çok daha aktif bir biçimde bulunmakla, tatillerin daha etkin kullanılmasıyla ilgili.

Bu çalışmayı, verimlilik ve denge üzerinden bir çalışma yapıyoruz ve bunu sadece çalışma takvimi açısından yapmıyoruz… 180 iş gün olan çalışma günlerinin verimliğini artırmak aslolan.

Bakan Ziya Selçuk açıklamalarını şöyle sürdürdü:

ZiYA SELÇUK : DÜNYANIN EN UZUN YAZ TATİLİ YAPAN ÜLKELERİNDEN BİRİYİZ

Dünyanın en uzun yaz tatili yapan ülkelerinden biriyiz… 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftası nisan ve kasım aylarında yapılacak ara tatil olacak. Yaz tatili 11 haftaya inecek. Ara tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. 

Ara tatillerde, 1 haftalık sürenin, sadece tatil olmaması ve çocukların bazı çalışmalara katılması da hedefleniyor… 

Her ana tatilin ana bir teması olacak ve çalışmalar bu temalar üzerinden yapılacak.”

ARTIK OKULLAR BİR HAFTA ERKEN AÇILACAK, BİR HAFTA GEÇ KAPANACAK

“13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.

– 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.

– 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.

(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

– 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek. 

– Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.

(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

– İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

– 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.

(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

– 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Yeni çalışma takvimi ile öğrenciler, ara tatillerde dinlenme fırsatı elde etmenin yanında, öğrendiklerini kontrol edecek ve öğrenmelerini derinleştirecek. Ara tatiller öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için uygun bir zaman olarak planlandı.

Öğretmenlerimizin tatil takviminde ise değişiklik olmayacak. Sadece eğitim yılı kapanışı ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası yıl içerisinde alınacak. Öğrencilerin tatilde olduğu ara dönemler, öğretmen ve okulların kurumsal işleyişe yönelik ara değerlendirmelerle gerekli iyileştirmeleri yapabilmeleri için de bir fırsat olacak. Ara Tatillerde veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmeleri yapılacak.

Bunun yanı sıra bir ana tema başlığında; bilim, kültür, sanat ve spor alanında etkinlikler planlanacak. Çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5. Sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan Oryantasyon Eğitimi okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.”

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.