Ekonomi

ABD borsalarından tarihi kayıp

ABD hisse senedi piyasasında cuma günü başlayan satış dalgası geceyi kabusa çevirdi ve haftaya tarihi kayıplarla başladı

ABD hisse senedi piyasasında cuma günü başlayan satış dalgası geceyi kabusa çevirdi ve haftaya tarihi kayıplarla başladı. Dow Jones endeksinde kayıp yüzde 5'i buldu. Sert düşüş nedeniyle S&P ve Nasdaq yıl başından bu yana elde ettikleri tüm kazanımları kaybetti. Korku endeksi fırladı, panik satışları dünyaya sıçradı. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası olan New York Wall Street'te Dow Jones Endeksi'nde yaşanan rekor kayıp sonrası Asya borsaları güne düşüşle başladı. 

DÜŞÜŞ FAİZ ARTIRIMI OLASILIĞIYLA BAŞLADI

Endekslerde düşüş cuma günü ABD'de açıklanan makro ekonomik verilerin faiz artırımı olasılığını yükseltmesiyle başlamıştı.Dow Jones Sanayi Endeksi 1.175,00 puan (yüzde 4,60) azalarak 24.345,96 puana geriledi ve puan bazında tarihteki en sert günlük düşüşünü kaydetti.

AĞUSTOS 2011'DEN BERİ EN SERT DÜŞÜŞ

S&P Endeksi günü yüzde 4.1 düşerek Ağustos 2011'den beri en sert düşüşünü yaşadı.Ayrıca, Dow Jones Sanayi ve Standard & Poor's 500 endeksleri bu sene başından elde ettikleri tüm kazançları kaybetmiş oldu.Son iki işlem gününde Dow Jones Sanayi Endeksinin kaybı yüzde 7'yi bulurken, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 6,1 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 5,7 değer kaybetti.

KORKU ENDEKSİ FIRLADI

WallStreet'te yaşanan sert hareketle birlikte "Korku endeksi" olarak bilinen oynaklık endeksi VIX yüzde 115 yükseldi.Panik satışlar dünyaya sıçradı. Japon Nikei endeksi yüzde 7'ye yakın geriledi ve 1990'dan bu yana en keskin düşüşünü yaşadı.

''EN ZENGİN  LİSTESİNDEKİ İSİMLERİN 114 MİLYAR DOLAR KAYBI VAR''

ABD borsalarında tarihi çöküşü değerlendiren Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, 'En zengin 500' listesindeki isimlerin 114 milyar dolar kaybı olduğunu ifade etti.

BORSA İSTANBUL DA KAYIPLA BAŞLADI

Borsa İstanbul 100 Endeksi, küresel hisse senedi piyasalarındaki satışların tetiklemesiyle açılışta yüzde 2.2 gerileyerek 28 Kasım'dan bu yana olan en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.