Ekonomi

ABD'de finans eğitimi aldı, süt çiftliği kurdu

ABD'de finans eğitimi aldıktan sonra Malatya'ya dönen Önder Bor, 600 sığırlık süt çiftliği kurdu. Bor "Herkesin hayali var ama cesaret edip yapamaz" dedi

Türkiye'nin ardından gittiği ABD'de işletme ve finans eğitimi alan, sonrasında da çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra memleketi Malatya'ya dönen Önder Bor, 600 baş büyükbaş hayvandan oluşan süt çiftliği kurdu.Devletten aldığı destekle günlük 10 bin ton süt üreten Bor "Taktım çizmemi ve içeri girdim" dedi.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduğunu ve 1998 yılında da ABD'ye giderek San Francisco'da uluslararası ticaret okuduğunu söyleyen Bor şunları söyledi:

2017/12/14/ciftlik.jpg

ARKADAŞLARIM "DELİ MİSİN?" DİYOR

"Ailemde daha önce hayvancılık yapan yoktu. Beni biraz babam yönlendirdi, biraz da balıklama atladık. İyi de yaptık diye düşünüyorum. 'Bir daha yapar mısın?' diye sorsalar yine yaparım. Hiç bocalamadım, taktım çizmemi ve içeri girdim. İğne yaptık, hayvan doğumuna yardımcı olduk... Eşimin çok büyük desteği var, hiç sıkıntı yaratmadı. Çocuklarım da sıkıntı yaratmadı. Onlar da hep burada köpeklerle, buzağılarla oynuyorlar. Beyaz yakalı olmak çok da önemli değil. Herkesin böyle bir hayali vardır ama cesaret edip yapamaz. Arkadaşlarımın hepsi 'Deli misin?' diyor. Bir daha olsa yine yaparım. Annem 'güzel maaşını bıraktın' diye hala bana küstür ama birilerinin bunu yapması lazım. Herkes yurt dışında kalamaz. Bir şekilde üretim yapılması gerekli."

20 ÇALIŞAN VE 600 HAYVAN

Kurduğu çiftlikte süt üretimine 2012'de 146 hayvanla başladığını belirten Bor şu an yaklaşık 20 çalışanıyla beraber 600 hayvana baktıklarını kaydetti, İlk zamanlarda tesisi büyütmek gibi bir niyetinin olmadığını fakat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörlüğü personelinin kendisini cesaretlendirdiğini söyleyen Bor, "Destekleri çok rahat aldık. Bu destek olmasaydı büyümeyi düşünmüyorduk. Çünkü büyük bir yatırım gerekiyordu. Bunu TKDK'nin yönlendirmesi ve IPARD sayesinde yaptık." diye konuştu.

2017/12/14/onder-bor.jpg

IPARD YÜZDE 40 İLA 70 ARASINDA HİBE VERİYOR 

TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç da IPARD programının amacının Türkiye'deki tarımsal faaliyetlerin Avrupa Birliği standartlarına ulaşmasının sağlanması olduğunu söyledi. Bu kapsamda örnek projeler oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Tunç, "Bizim programımız hibe programı. Projelere yüzde 40-70 arasında hibe vermekteyiz. Bunların bedeli ise 5 bin ile 3 milyon avro arasında değişiyor. Bunların alanları farklı. Biz hayvancılığa da işleme tesislerine de destek veriyoruz. Çağrı ilanına çıktığımız zaman, illerde tanıtım faaliyetinde bulunuyoruz. Bu konuda yardım masamız da mevcut." dedi

 • USD
  0,07
  4,7300
 • EURO
  0,44
  5,4923
 • ALTIN
  -1,67
  194,63
 • PETR
  -3,77
  73,0800