Ekonomi

Akbaşoğlu asgari ücretliler için geçim formülü hesabı yaptı

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin nasıl kolay geçineceğini hesapladı. 3 öğün boyunca çay ve simit tükettikleri takdirde 5 kişilik ailenin 1120 lira para artırabileceğini ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun çay ve simit üzerinden yaptığı asgari ücretle geçim hesabı sosyal medyanın gündemine oturdu.

Akbaşoğlu, paylaşım rekorları kıran videoda Çankırı’da katıldığı ve tarihi bilinmeyen bir etkinlikte konuşuyor. AK Parti Grup Başkanvekili, bir bardak çayın 1 lira, simit fiyatının da çay gibi 1 lira olduğuna dikkat çekiyor. AK Parti’nin kurulduğu 2002’de ailelerin simit ve çay alamayacak durumda olduklarını fakat 2019’a gelindiğinde durumun değiştiğini vurguluyor. Bugün günde 3 öğün çay ve simit yiyip içen 5 kişilik bir ailenin cebinde 1120 lira para kalacağını söylüyor.

Akbaşoğlu şunları söylüyor:

İŞTE AKBAŞOĞLU’NUN O HESABI

5 kişilik bir aileden yapacağım hesabı. AK Parti kurulduğunda 2002 yılında asgari ücretli vatandaşımızın maaşı sabah, öğle, akşam çay simit almaya yetmiyordu. Şimdi asgari ücretlinin maaşı ne kadar, iki bin yirmi lira. Koyduk kenara. 1 çay, 1 simit 2 lira. 5 kişilik bir aile bir öğünde 10 lira. Günde 30 lira. Ayda ne yapar, 900 lira. 2020 lira eksi 900 lira. Ne yapar? Demek ki bin 120 lira cebinde kalıyor. Daha mı iyi daha mı kötü? Soruyorum matematik yaptık muhterem, şöyle kalk bakayım ayağa.

Akbaşoğlu’nun çay ve simit hesabı üzerinden yaptığı bu hesap sosyal medyanın gündemine oturdu.