Ekonomi

Albayrak: Büyük ihtimal Trakya Bölgesi olacak

'2023'de Akkuyu'nun ilk etabı devreye girecek' diyen Bakan Albayrak, ikincinin yeri olarak Trakya Bölgesi'ni işaret etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hande Fırat moderatörlüğünde Demirören Medya Grup Başkanı, CNN TÜRK- Kanal D İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik sorularını yanıtladı.

Akkuyu projesiyle ilgili Bakan Albayrak, "2023'de Akkuyu'nun ilk etabı devreye girecek. 2.'nin yeri aşağı yukarı belli; büyük ihtimal Trakya Bölgesi olacak. Nedeni de bu bölgenin çok fazla kullanımı var enerjide. Ancak bu bölgede üretim fazla yok. Hem kaynağında üreteceğiz, hem arz talep dengesi nedeniyle. 2018 yılında büyük bir ihtimalle detaylarını açıklayacağız." ifadelerine yer verdi.

TANAP projesiyle ilgili olarak, projenin çok büyük bir strateji ile yürütüldüğünü belirten Bakan Albayrak, "Dünya sahnesinde adını duyuran bir proje oldu" dedi. Siyasetteki 'bor' polemiğine değinen Bakan Albayrak, "Ciddiye alınmayacak bir muhalefet var. Türkiye çok büyük adımlar atacak." dedi.

"ÇOK SES GETİRECEK PROJELER AÇIKLAYACAĞIZ"

Birileri bunu siyasi pazarlık olarak görüyorsa bunu da ayrıca düşünmek lazım. Karadeniz'e de inşallah ikinci sondaj gemimizi göndereceğiz. 55 milyar dolar bu alanda ithalata kaynak ayırdık. Özellikle bölge coğrafyasında işbirliği yapacağımız görüşmeler yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda çok ses getirecek projeler açıklayacağız.

2018/06/13/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-berat-albayrak.jpg

"81 İLİN TAMAMINA DOĞALGAZ GETİRMİŞ OLACAĞIZ"

Diğer ülkelerden aldığımız gazlarda da fiyatları aşağıya çekeceğiz, halkımıza daha ucuz bir hizmet vereceğiz. 2018 yılı itibariyle 81 ilin tamamına doğalgaz getirmiş olacağız. Hatta önümüzdeki süreçte ilçe sayısını 100'e taşıyacağız. Alt yapımızı daha da arttıracağız.  Doğalgaz gitmeyen ilimiz kalmayacak.

"BAKANLIK SAYISI AZALACAK"

Bakanlık sayısı azalacak. Daha hızlı kararlar alınacak. Daha somut, aktif daha koordine Türkiye'nin bu alanda da kazan kazana dayalı yeni bir dönem başlayacak.

"YERİNİ BELİRLEDİK"

Borda önümüzde süreçte organize sanayi bölgelerinin dışında önemli merkezler inşa edeceğiz. Yerini belirledik ancak şu anda açıklamıyorum. Büyük merkezle beraber sanayi ile işbirliği yapılacak. Dünyadaki en gelişmiş örneği alacağız nükleerde de. İkisi de komşu olacak borla nükleer.