Ekonomi

Bakan Albayrak: Trakya yerli kaynak üssü olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Yerli kaynakları değerlendirmek için, tüm Trakya havzasını en etkin şekilde değerlendireceğiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Mega Saray'da düzenlenen AK Parti Silivri 6. Olağan İlçe  Kongresi'nde yaptığı konuşmada, İstanbul'un çehresi ve kaderi değişirken, AK  Parti belediyeciliğinin değdiği ilçelerin başka bir sınıfa doğru bir hızla  ilerlediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ya da hükümet tarafından ortaya konulan  icraatı Silivrililerin gördüğünü ifade eden Albayrak, "3. Havaalanı, 3. Köprü,  hepsinin ötesinde Kanal İstanbul diyoruz.  Bundan en çok nasiplenip başka bir  lige çıkacak ilçeler dediğimizde, Çatalca ve Silivri hakikaten ayrışıyor. Çatalca  ve Silivri ayrışırken, belediyesi bizde olmayan bu ilçelere soruyorum, biz  teşkilat olarak içimize sindiriyor muyuz? O zaman çok net şunu söylememiz lazım.  Bugün artık AK Parti'de siyaset yapmak, önümüzdeki seçimlerde daha çok oy alıp,  hizmete talip olmanın ötesinde bir noktaya ulaştı." diye konuştu.

Albayrak, AK Parti siyasetini, hizmet anlayışını tekrardan Silivri'ye  getirmenin ötesinde, bir kurtuluş savaşının içinden geçilen bu günlerde  Silivri'deki köylerde, merkezin dışında oturan tüm vatandaşların, oynanan bu  ihanet senaryolarının farkında olması için bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

"TRAKYA HAVZASINI EN ETKİN ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin ilk nükleer  santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin açılışına değinerek, "Bu hafta diyorlar  '60 yıllık bir rüya'. Ben de diyorum ki bırakın 60 yıllık, 100 yıllık, 100'lerce  yıllık hayalleri hayata geçiren bu ülkede bu güçlü liderliğin en ön safında yer  alan Recep Tayyip Erdoğan'dır." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerli kömür ile ilgili  sözlerine ilişkin, şunları söyledi:

"Bir video attı arkadaşlar. Bir de baktım ki bu ana muhalefet kendi  teşkilatına vatan haini diyor. Trakya'da, Eskişehir'de yerli kömürün çıkarılıp,  yerli kaynaklarla ülke istihdamına, ekonomisine, cari açığına bir merhem olsun  diye, bu iktidarın yerli ve milli kaynak stratejisini baltalamak için bir şeyler  yapıyor. Bir videoya baktım dediğine, bir de baktım sahaya inenlere.

Sadece Trakya havzasında 2 milyar ton, 2-3 bin kalori kömürümüz var.  Peki biz ne diyoruz yerli ve milli kaynak olarak? Bunları değerlendirmemiz lazım  değil mi? 40 milyon ton ithal kömür mü alalım, dışarı para mı verelim? Yoksa bu  kaynakları en çevreci, en kaliteli, en kurumsal imkanlarla, en profesyonel  şekilde ekonomiye, istihdama mı kazandıralım? Biri ayrı çalıyor, biri ayrı  çalıyor."

Albayrak, bu dönemde de özellikle Trakya havzasında artan nüfus,  büyüyen ekonomi, OSB, artan enerji tüketimi ihtiyacı noktasında da ithal değil,  yerli kaynakları değerlendirmek için tüm Trakya havzasını en etkin şekilde  değerlendireceklerini ifade etti.