Ekonomi

Banka ve Kredi Kartlarına Üst Düzey Güvenlik!

2018 yılından itibaren hayata geçirilecek olan yeni nesil banka ve kredi kartlarında şifre girme işlemi yerine parmak izi okuyucu yer alacak.

Son yıllarda akıllı telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarda biyometrik şifreleme sistemlerinin kullanmasında çok önemli bir artış yaşandı. Bu sayede artık PIN ve şifrelerin yerini parmak izleri veya iris tarama sistemleri alıyor.

Şimdilerde Güney Afrika'da test aşamasında olan parmak izi okuyuculu MasterCard'ların, 2017'nin sonundan itibaren dünya genelinde hayata geçirileceği öngörülüyor. Aradaki bu süreçte de bankaların biyometrik ödeme sistemlerine geçişi tamamlaması bekleniyor.

PARMAK İZİ SENSÖRÜ YER ALACAK

Üstün güvenlik hizmeti sunan biyometrik şifreleme ve ödeme, yakın zamanda önemli bir eşiği daha aşacak. MasterCard, tüm banka ve kredi kartlarına bu sistemi entegre etmeyi hedefliyor; böylece artık şifre girmek yerine parmak izi okutularak ödeme yapılabilecek.

Normal bir kredi kartı ile tamamen aynı boyutlarda olacak yeni kartların sağ üst kısmında parmak izi sensörüne yer verilecek. Bu sayede tanımlanan parmak ile kolay ve hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirilebilecek.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:358px; width:620px" />

 • USD
  -0,62
  3,8627
 • EURO
  -1,05
  4,5378
 • ALTIN
  -0,46
  155,89
 • PETR
  -0,19
  63,2200