Ekonomi

Barbie'nin Modası Sona Mı Eriyor?

Oyuncak üreticisi olan Mattel'in satışlarındaki hızlı düşüş kapsamında Barbie satışlarının da yılın ilk çeyreğinde yüzde 13 düştüğü belirtildi.

Dünyanın en büyük oyuncak üreticisi Mattel, yaklaşık 60 yıldır üretim ağının en önemli parçası olan Barbie'lerin satışlarının 31 Mart'a kadar olan üç aylık dönemde, yüzde 15.4'lik bir düşüş ile 735 milyon dolara gerilediğini duyurdu. Barbie'lerin 2009 yılından beri satışlarında böyle bir gerileme kaydedilmemişti.

BÜYÜK TEPKİ TOPLAMIŞTI

2016'nın ilk 9 ayında Barbie satışlarında, yenilenen pazarlama stratejileri ile artış yaşanmıştı. Farklı ten renkleri ve vücut şekilleri ile, yeni Barbie oyuncakları piyasaya sürülerek çeşitlilik hedeflenmişti.

Barbie bebeklerin abartılı vücut şekilleri, standart insan bedeni ölçülerine uyumlu olmadığı ve kız çocuklarında yanlış bir algı yarattığı sebebi ile uzun zamandır tepki çekiyordu.

Mattel, önceki yıl yaptığı açıklamada, bu yeni oyuncakların kızlara, bugün gördükleri dünyanın daha gerçekçi bir yansımasını sunduğunu ifade etmişti.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:354px; width:630px" />

MİLYON DOLARLIK KAYIP

Noel sezonunda elindeki satılamamış Barbie'leri stoklarından çıkarmak isteyen Mattel'e fiyatları düşürmesi için baskı yapılsa da bu durum, ilk çeyreğin zayıf geçtiği de hesaba katıldığında, şirkete toplam 113.2 milyon dolar kayba mal oldu. Önceki yılın aynı döneminde bu kayıpların 73 milyon dolar olduğu da kaydedildi.

Şubat ayında Mattel'in CEO'su olan Margo Georgiadis, "Bizi asıl şaşırtan, artık ürünlerin satış mal stoklarının uzun süreli etkileriydi. Bu, daha çok Kuzey Amerika ve Avrupa'daki belli bölgelerle sınırlı bir durum." dedi.

RAKİP FİRMA KAZANDI

Öte yandan rakip oyuncak şirketi Hasbro, Disney prenseslerinin oyuncaklarının satışı için hakları eline aldığında, ciddi bir başarı kazanmıştı. Önceki ay Hasbro'nun yaptığı açıklamaya göre, kız çocukları için olan birimde oyuncak satışları, ilk çeyrekte yüzde 52 artış gözlendi.

Mattel, son gelişmeler karşısında teknoloji destekli oyuncaklar geliştirmeyi ve gelecek yıllarda satışa sunmayı hedefliyor. Şirket ayrıca, Alibaba gibi internet satış devlerinin de desteği ile Çin'de çarpıcı indirim imkanları sunarak satışları artırmayı amaçlıyor.

 • USD
  0,20
  3,7544
 • EURO
  0,27
  4,6619
 • ALTIN
  0,30
  162,66
 • PETR
  0,68
  65,2900