Ekonomi

BİM'den 'İran'a açıklaması! 'İptal etmedik, askıya aldık'

BİM'den yapılan açıklamada, "İran'a girmek üzere detaylı çalışma yaparken şu anki konjonktüre de bakarak projeyi askıya aldık. İptal etmedik" denildi.

BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Başkanı (COO) Galip Aykaç, yurt dışında başka ülkelere açılma projelerinin olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Kısa bir zaman önce İran'a girmek üzere detaylı çalışma yaparken şu anki konjonktüre de bakarak projeyi askıya aldık. İptal etmedik. Araştırmalarımız sürüyor. Bizim için cazip bir pazar bulduğumuzda girmekten tereddüt etmeyeceğiz." diye konuştu.

Avrupa pazarının doyduğunu aktaran Aykaç, "Yüzde 90'ı organize perakende ile doymuş durumda. Onlar da her yıl büyümek için birbiriyle yarış içindeler." ifadelerini kullandı.

Aykaç, bir soru üzerine, kapanan mağaza olmadığını, yeri değişen mağazaların bulunduğunu kaydetti ve onların da sayısının yıllık 10-15 olduğunu bildirdi.

"BELİRLİ MAĞAZALARDA 1500 ADET İPHONE X SATACAĞIZ"

Bir gazetecinin, piyasa fiyatının altında iPhone X satacaklarını hatırlatması üzerine Aykaç, bu ürünün tüm mağazalarında satışa çıkmayacağını söyledi.

Toplamda 1500 adet iPhone X satacakları, "5 bölgenin mağazalarında satacağız. Yeterince temin edilmeyince böyle olabiliyor. Tuzla, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Gaziantep, Diyarbakır ve Sivas'taki mağazalarımızda satacağız" dedi.

Aykaç, bir soru üzerine 10 markada pazar lideri olduklarını, bunlardan bazılarının ketçap, mayonez, süt ve süt ürünleri, diş fırçası olduğunu aktardı.