Ekonomi

Dolar, Barış Pınarı Harekatı ile hareketlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını duyurmasının ardından dolar kurunda hareketlenmeler yaşandı.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının ardından dolar kuru hareketlendi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Erdoğan, görüşmede ABD Başkanı’na ‘güvenli bölge tesisi’ için zaman kaybetmek istemediklerini bildirdi. Donald Trump ise Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin bölgeden çekileceğini ve ‘güvenli bölge’ operasyonunda Türkiye’ye destek vermeyeceklerini açıkladı.

Donald Trump Türkiye’yi yaptırım ile tehdit etti

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Birleşik Devletler başkanı, Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit etti. Bölgede istemediği bir durum oluşursa Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını söyleyen Trump, dolar kurunu hareketlendirdi. 5,82 seviyelerinde seyreden dolarda olağanüstü bir yükselme ise yaşanmadı. Uzmanlar, piyasaların Trump’ın tehditinden çok etkilenmediğini söyledi.

Erdoğan açıklama yaptı! Dolar hareketlendi

Türkiye ise Donald Trump’ın tehditler savurduğu operasyonu bugün resmen başlattı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere kurumlardan Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı bilgisi geldi. Günü 5,81 seviyelerinde açan dolarKuru, Erdoğan’ın açıklamasının ardından 5,87 seviyelerini gördü.

9 Ekim saat 19.09 itibarıyla dolar kuru 5,86 seviyelerinde seyrediyor. Euro ise 6,44 seviyelerinde işlem gördü.

Dolar/TL kuru, Suriye’deki gelişmelerden önce 5,70 seviyelerinde işlem görüyordu. Jeopolitik gelişmelere duyarlı olan dolarda açıklamalar ve gelişmeler ile birlikte dalgalanmaların sürmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise Türkiye’nin zaruri olmayan bir çatışmaya girmesi durumunda Türk ekonomisinin olumsuz etkileneceğini söyledi. Trump, Suriye operasyonunda Türkiye’nin dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Kasım’da Birleşik Devletler’de bir araya gelecek.