Ekonomi

Dolar kuru güne nasıl başladı?

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği Barış Pınarı Harekatı 6. gününde sürerken dolar kurunda da dalgalanmalar devam ediyor.

Barış Pınarı Harekatı 6. gününde sürerken dolar kuru yukarı yönlü hareketlilik göstermeye devam ediyor. Dolar, Türkiye’nin Suriye’de operasyon düzenlemek istemesi ve ABD Başkanı Trump’ın destek vermeyeceğini açıklamasıyla hareketlenmişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik “çok kuvvetli” yeni yaptırımlar hazırlanması için Başkan Donald Trump’tan talimat aldığını söylerken, Trump Kongre ile yaptırımlar üzerinde çalıştığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise haftasonu yaptığı açıklamalarında yaptırım söylemlerine ilişkin “sürecin biraz nükteleri olarak görmek istiyorum” dedi.

Dolar ne kadar?

Dolar/TL bu sabah 5.90 civarında hareket ederken, mevcut seviyeler piyasanın çok kötü bir senaryoyu henüz fiyatlamadığına işaret ediyor. Dolarda saat 09:43’te 5.9036/5.9056’dan işlem gördü. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Euro ise 6,51 seviyelerinde seyrediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na destek vermeyeceklerini açıklamıştı. “Amerikan askerlerini eve getirme zamanı” diyen Trump, Türkiye’yi YPG ile istemediği bir çatışmaya girmemesi konusunda uyarmıştı. Trump, sosyal medya hesabından Türkiye’yi ekonomik yaptırım uygulamakla tehdit etti. Bölgede bitmek bilmeyen sonsuz bir savaş olduğunu söyleyen Trump, biz ise kendi sınırlarımızla ilgileneceğiz demişti.

Dolarda son durum ne?

Dolar/TL, haftaya yükselişle başlamasının ardından 5,9070 seviyelerinde alıcı buluyor.

Geçen hafta 5,70-5,90 bandında hareket eden dolar/TL, haftalık bazda yüzde 0,2 değer kazanarak cuma gününü 5,8853’ten tamamladı.

Dolarda, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 0,4 artışla 5,9070 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,3 artışla 6,5160’tan sterlin/TL yüzde 0,2 değer kaybıyla 7,4305’ten satılıyor.

Avro/dolar paritesi yüzde 0,1 azalışla 1,1025’te ve dolar endeksi ise yüzde 0,1 artışla 98,4 seviyesinde bulunuyor.

Sterlin/dolar paritesi ise bugün önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 1,2577’den işlem görüyor.

ABD ve Çinli yetkililer arasında Washington’da devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserlik küresel risk iştahını artırırken, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması beklenen 31 Ekim’e yaklaşırken taraflar, müzakerelere hız verme kararı aldı.

Yurt içinde ise devam eden Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin gelişmeler gündemin odağındaki yerini koruyor.

Analistler, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ABD ve Avrupa tarafından gelen açıklamaların Türk lirası varlıkların üzerinde baskı oluşturduğunu, konuyla ilgili gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Yurt içinde ve Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 5,92’nin önemli direnç konumunda bulunduğunda, 5,90’ın altında kapanışlar olması durumunda 5,85’in gündeme geleceğini söyledi.