Ekonomi

Dolar kurunda Trump hareketliliği sürüyor

Suriye’de yaşanan gelişmeler ve ABD Başkanı Trump’ın sosyal medya üzerinden tehditleri ile hareketlenen dolar, 5,82 seviyelerinde seyrediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden Türkiye’yi tehdit etmesinin ardından dolar kurunda hareketlilik sürüyor. Suriye’de güvenli bölge tesisi kurmak isteyen Türkiye, artık bölgede ABD ile bir arada değil. Dün hem Beyaz Saray’dan hem de ABD Başkanı Trump’tan bir bir gelen açıklamalarla dolar ve euro kurunda hareketlenmeler yaşanmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Beyaz Saray, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin düzenleyeceği operasyona destek vermeyeceğini açıkladı. ABD Başkanı Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Amerikan askerlerinin eve dönme vakti. Bundan böyle bize yararı olan ve yalnızca kazanacağım bölgelerde yer alırız” dedi.

Dolar ne kadar?

Trump, bu açıklamalarının ardından bir de Twitter üzerinden Türkiye’ye tehditler savurdu. ABD Başkanı, Türkiye’nin Trump’ın istemediği bir şey yapması durumunda ülkeye yaptırım uygulayacağını söyledi. Trump, “Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım)” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı’nın bu açıklamalarının ardından hareketlenen dolarda yükseliş devam ediyor. 7 Ekim sabahına 5,70 seviyelerinde başlayan dolar, 8 Ekim’e 5,83 seviyelerinde girdi.

Şu dakika içerisinde ise dolar kuru 5,82 seviyelerinde işlem görüyor.