Ekonomi

Dolar yükselişe geçti, piyasalarda son durum

Dün 5,75 bandında kapanan dolar, piyasalar açılır açılmaz 5,81’i gördü.

Dolar neden mi yükseliyor? Türk Lirası, seçim sonrası iç risklerin etkisiyle değer kaybetmeye başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’da seçimi kazananı ilan etmeyi geciktirmesi Türk Lirasının baskılanmasına neden oldu ve TL diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştı.

İstanbul’daki yeniden sayımlarda son durum HABER

Binali Yıldırım son sözünü söyledi HABER

NET REZERVLER AZALDI

Öte yandan son Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre net döviz rezervlerinde düşüş yaşanması Türk Lirasının baskılanmasında bir diğer neden oldu.

S-400 VE S-35 KRİZİ

TL’yi aşağı iten en önemli unsur ise bilindiği üzere ABD ile yaşanan S-400 ve F-35 krizleri. Washington’dan gelen yoğun ısrarlara rağmen Türkiye’nin Rusya yapımı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmemesi ve ABD’nin F-35’leri göndermemekle tehdit etmesi dövizde dalgalanmaya neden oldu.

SON GÜNE DALGALI BAŞLADI

Dün 5,75’lere kadar yükselen dolar, haftanın son gününe dalgalı giriş yaptı.

GRAFİK

DOLAR 5,78-5,79’DA DENGELENDİ

Piyasalar açılır açılmaz 5,80’e kadar yükselen dolar daha sonra 5,78-5,79 bandında dengelendi. Fakat kısa süre sonra 5,81 seviyelerini gördü.

DİRENÇ/DESTEK SEVİYELERİ

Analistler 5,80’in direnç, 5,70’in destek konumunda bulunduğunu ifade ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz haftalarda,10 lira olacak, 15 lira olacak ya, toplayalım diyorlardı… Düştü 5 liraya, şimdi bunlar kara kara düşünüyor” demişti.