Ekonomi

Elektriğe zam geldi! İşte yeni fiyatlar

Elektriğe Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun aldığı kararla birlikte zam geldi. Konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 zamlanacak.

Elektriğe yarından itibaren geçerli olmak üzere zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bugün gerçekleşen zirvesi sonrası elektrik fiyatlarına zam yapılması kararı alındı. EPDK’dan çıkan kararla birlikte; elektrik fiyatları konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 zamlanacak. Toptan elektrikte fiyat ise yüzde 70 artışla 20.5 kuruşla 35 kuruşa çıkacak. Zamlı fiyatlar, olağanüstü bir gelişme olmazsa yıl sonuna kadar yürürlükte kalacak.

Elektriğe zam kararı

Habertürk‘ten Olcay Dilek’in haberine göre; Elektrik fiyatı, EPDK’nın bugün saat 13’te yaptığı toplantının ardından zamlandı. Maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda 1 Ekim itibarıyla elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 artmasına karar verildi.

Yeni tarife, olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak. Terifenin 3 aylık dönemde değişmemesi bekleniyor.

Elektriğe, en son 1 Temmuz’dan geçerli yüzde 15 zam yapılmıştı. EÜAŞ’ın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, “toptan” olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20.5 kuruşa yükseltilmişti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi. Böylelikle toptan elektrikte artış 70 oldu.