Ekonomi

Enflasyon verilerinin ardından dolarda son durum

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Dolar/TL bazında hareketlenmeler başladı. Dolar, şu dakikalarda 5.70 sınırına dayandı.

Enflasyon rakamları TÜİK‘in verilerine göre açıklandı. Eylül ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0,99, yıllık 9,26 oldu. TÜFE’de (2003=100) 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,27 artış gerçekleşti.

Enflasyon en çok konut fiyatlarını etkiledi

Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı Eylül ayında endekste yer alan gruplardan, giyim ve ayakkabıda %2,13, çeşitli mal ve hizmetlerde %2,09, alkollü içecekler ve tütünde %1,79 ve ulaştırmada %1,61 artış gerçekleşti.

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL, dün jeopolitik risklerle olumsuz etkilenen risk iştahı nedeniyle 5.75 seviyesini test etti. Sabah saatlerinde Kuzey Kore’nin füze denemesi ve önceki gün Türkiye’nin Suriye’de ABD ile işbirliği olmadan girişeceği askeri operasyon ihtimalinin güçlenmesi ve akabinde ilişkilerin bozulabileceği endişesiyle yaşanan yükseliş akşama doğru terse döndü.

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Dolar şu dakikalarda 5,70 Euro ise 6,24 seviyesinden işlem görüyor.

Piyasaların gündemindeki bugünün birinci ajandası TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verisi. Piyasa anketlerine göre. TÜFE’nin eylül ayında 1.5 puan civarı artması ancak geçen yıl yaşanan kur şoku sonrası bir önceki yıl yüzde 6 üzerinde artan enflasyonun yıllık bazda tek hanelere inmesi bekleniyor. Açıklanacak enflasyon ve trend, önden yüklemeli 750 bp faiz indiren Merkez Bankası’nın bir sonrası toplantısı için de belirleyici.

Öte yandan, piyasalar gece Trump yönetiminin. Avrupa Birliği’nin uçak sanayi, tarım, alkollü içkiler, tekstil başta olmak üzere 7.5 milyar dolar değerinde çeşitli ürünlerine getirdiği ek gümrük vergileriyle tanıştı. 

Ticaret savaşlarının Çin’den AB’ye taşınması sonrası piyasaların risk iştahı takip edilirken Asya ve ABD borsaları sert düştü.