Ekonomi

Yerli üretim logosundaki akıl almaz ilginçlikler

ABD’li Coca-Cola markasına ‘Yerli Üretim’ logosu konulurken, ‘ithal muz’ yazan etiketin yanına da yine ‘Yerli Üretim'logosu kullanılıyor.

Yerli logo uygulamasıyla yerli üretimi bitiren yabancı markalar, piyasayı daha rahat kontrol etme imkânı buldu. Çok sayıda yabancı markanın yanı sıra vatandaşların sofrasında bulundurmadığı Coca-Cola bile ‘Yerli Üretim’ logosuyla market raflarındaki yerini aldı.

Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye’de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirten ayırt edici işaret konulması zorunluluğunu getirmesiyle ‘Yerli Üretim’ logolu ürünler raflardaki yerini aldı. Ancak ‘Yerli Üretim’ logosunun yapıştırıldığı markaların büyük çoğunluğunun yabancı olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

2018/10/02/yerli.jpg

‘YERLİ ÜRETİM’DE AKILLARA ZARAR İLGİNÇLİKLER!

‘Yerli Üretim’ logolu ürünler raflardaki yerini alırken, akıllara zarar ilginçlikler de yaşanıyor! Bir taraftan dünyaca ünlü ABD’li Coca-Cola markasına ‘Yerli Üretim’ logosu konulurken, diğer taraftan ise ‘ithal muz’ yazan etiketin yanına yine ‘Yerli Üretim’ logosu konularak, ne kadar yerli üretim olduğu gözler önüne seriliyor.Yine ithal edilen muzun Türkiye’de sadece paketlenmesinin yapılmasından dolayı ‘Yerli Üretim’ logosu vurulması ne yazık ki normal karşılanıyor.

2018/10/02/muz.jpg

 

(Milli Gazete)