Ekonomi

FED faiz kararını açıkladı! Dolar ne tepki verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed, faiz değişikliğine gitmedi. Kararın açıklanmasının ardından gözler Dolara çevrildi.

Uluslararası piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına kilitlenmiş durumdaydı. Fed faizlerde değişikliğe gitmedi. Yılın ilk toplantısında, politika faizini yüzde 1,25-1,50 aralığında sabit tutma kararı aldı.

Dolar/TL Fed kararı öncesi 3.75'in altını görmüştü

Dün sabah saatlerinde 3.78-3.79 bandında dalgalanan ardından 3.77'ye geri çekilen kur yeni güne 3.77'den başladı. Kur daha sonra düşüşünü hızlandırarak 3.74'e kadar geriledi. 

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın uygulamaya koyacağı politikalara ilişkin bir miktar ipucu vermesiyle çoğu büyük para karşısında zayıfladı. Dolar, Londra'daki işlemlerde Janet Yellen'ın ekonomiye ilişkin iyimser bir mesaj vereceği yönündeki fiyatlamaların dolar cinsinden varlık talebini destekleyememesinin ardından kayıplarını genişletti.

Euro/Dolar paritesi, 1.2400'ın üzerine çıkmasının ardından kazançlarını genişleterek 1.2463'e ulaştı. Dolar/TL kuru ise Fed kararı öncesi 3.7552 seviyesinde seyrediyordu.

Dün, ABD dolar endeksinde yaşanan yukarı yönlü hareketin etkisiyle 3,80'i test eden kur, öğle saatlerinde endekste yaşanan gerilemeye paralel olarak gevşedi ve günü 3,78'in hemen altında kapattı.

BEKLENTİLER SABİT KALMASI YÖNÜNDEYDİ

Fed'in 2018'in ilk, Yellen Başkanlığı'ndaki son toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyordu. Ancak kimi uzmanlar Fed'in söyleminde daha şahin bir ton olabileceği ve mart ayına ilişkin sinyal verebileceği belirtiliyordu.