Ekonomi

Geleceğin gıdası: Bakliyat

Tüm dünya 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nü kutlamaya hazırlanıyor. ‘Geleceğin Gıdası’ sloganıyla toprak verimliliği ve insan sağlığına katkısı vurgulanacak

Tüm dünya 10 Şubat 2019’da Dünya Bakliyat Günü’nü kutlamaya hazırlanıyor. Bu yılki sloganı ‘Geleceğin Gıdası’ olarak belirlenen bakliyatın gerek toprak verimliliği gerekse insan sağlığı açısından önemi, başta Türkiye olmak üzere dünyada bir haftaya varan kutlamalar ve çeşitli etkinliklerle bir kez daha gündeme getirilecek. 

Dünya Bakliyat Federasyonu Başkanı Hüseyin Arslan, “Yarınlara bırakacağımız güzel bir dünya için bakliyat ekiminin sürekliliği önemli. ‘Geleceğin Gıdası’, artık bizim sloganımız” dedi. 

2019/02/06/bakliyat.jpg

Türkiye'nin geleneksel gıdalarından bakliyat, ‘üvey evlat’ olmaktan çıkıyor. Türkiye’nin yoğun çabalarıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2016 yılının ‘Dünya Bakliyat Yılı’ ilan edilmesinin ardından hız kazanan çalışmalar, bakliyatı, hak ettiği yeri alması yönünde önemli bir noktaya taşıdı. Günümüzde artık, bakliyatın önemini yeniden keşfeden dünya ülkelerinin çabalarıyla hem üretim hem tüketim artma eğilimine girdi. 

Dünya Bakliyat Federasyonunun, bu konuda dünyanın en yetkin kurumu olduğunu belirten Arslan, Kanada’dan Japonya’ya, Amerika’dan Çin’e kadar çok sayıda önemli üyesi bulunduğunu söyledi. 

"DÜNYADA BAKLİYAT ÜRETİMİNDE ARTIŞ VAR" 

Dünyada bakliyat üretiminde bir artış olduğuna dikkat çeken Arslan, bu artışın da fiyatları düşürdüğüne işaret etti. Bakliyat üretiminde Kanada, Amerika ve Avustralya’nın ardından yeni oyuncuların da devreye girdiğini ifade eden Arslan, “Bakliyatın önemi artık Avrupa’da anlaşılmaya başlandı. Avrupa Birliği’nden (AB) bakliyatla ilgili önemli destekler verilmeye başlandı” diye konuştu. 

2019/02/06/bakliyat_1.jpg

“GELECEĞİN GIDASI" 

Arslan, “Yarınlara bırakacağımız güzel bir dünya için bakliyat ekiminin sürekliliği önemli. Dünya Bakliyat Konfederasyonu toplantısını bu yıl Brezilya’da Rio’da yapıyoruz. Oradaki konferansın teması, ‘Geleceğin Gıdası’. Bunu slogan haline getiriyoruz” şeklinde konuştu. 

“TÜRK MALI İHRACATI ARTTI” 

Arslan, son yıllarda dünyanın daha sağlıklı beslenmeye doğru ilerlediğini ve bu çerçevede bakliyat tüketiminin de arttığını vurguladı. Arslan, hedeflerinin, bakliyatta hem üretimin hem de tüketimin artırılması olduğunu belirtti.