Ekonomi

İstanbul Halk Ekmek'ten bir ilk! Bebe bisküvisi üretti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden İstanbul Halk Ekmek, bebekler için bisküvi üretti. Bebek bisküvisine Minnak ismi verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Halk Ekmek tarafından üretilen "Minnak" isimli bebe bisküvisinin tanıtımını yaptı.

İHE'nin Kartal Cevizli'deki fabrikasında gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan Uysal, bebe bisküvisinin sağlıklı, doğal ve ekonomik olduğunu söyledi.

Uysal, İHE'nin üç ayrı fabrikasında yıllardır ucuz ve sağlıklı ekmek ürettiklerini aktararak, "Üç ayrı fabrikamızda piyasanın yaklaşık yüzde 5'ne tekabül edebilecek miktarda günlük bir milyona yakın ekmek üretimi gerçekleşmekte. Tabii amacımız emek üretimi yaparken özel sektöre karşı rekabet değil." dedi.

Tam aksine kaliteli ekmek üretmek ve fiyatları makul tutarak özel sektördeki üreticilere ışık tutmak, yol gösterici olmak amacıyla bu faaliyeti gerçekleştirdiklerini dile getiren Uysal, şöyle devam etti:

"Vatandaşımız adına baktığımız zaman kaliteyi ucuza almanın sağlayıcısı olmak ve bunu temin etmek amacındayız. Baktığımız zaman, İstanbul'da ekmek üretiminin yüzde 5-6'sı mertebesindeyiz. Yüzde 95'i özel sektör tarafından üretilmekte. Ekmek üretimi konusunda piyasayı en iyi şekilde regule ediyoruz. Bu manada zaman zaman serzenişler olsa da inanıyorum ki üreticiler de bu konuda memnunlar. Tüketiciler zaten memnun."

HALK EKMEKTEN BİR İLK

İHE fabrikalarında her zaman AR-GE çalışmaları yapıldığını ve yeni ekmek çeşitlerinin piyasaya sunulduğunu vurgulayan Uysal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu anda Halk Ekmek olarak 58 ekmek çeşidi üretiyoruz. Yeni bir ekmek çeşidi üretildiğinde bunu basınla da paylaşmıyoruz. Özel sektörün farklı alanlarda üretimi olsa bile şu anda Türkiye'de Halk Ekmek kadar, geniş yelpazede ekmek üreten başka bir kuruluş yok. Tabii özellikle çölyak hastaları gibi başka yerlerde ulaşamadıkları ekmekleri de burada üreterek Türkiye'ye sunuyoruz."

"Yeni ürünümüz bir ekmek çeşidi değil" diyen Uysal, "Yeni ürünümüz, ilk defa Halk Ekmek olarak ekmek çeşidinin dışına çıksak bile aslında çocuklar ve bebeler için ekmek sayılabilecek, bebe bisküvisi ürettik. Bu bebe bisküvisi, bebekler için ekmek kadar hayati öneme sahip. Özellikle çocukların, bebe bisküvisi konusunda 6 aydan 2 yaşına kadar olan çocukların bu süre içerisinde almış oldukları besinin hayatları için ne kadar önemli olduğunu uzmanlarımız biliyor. Biz bu konunun uzmanı olmasak bile o yaştaki çocuk için almış olduğu besinin geleceği için ne kadar önemli olduğunu az buçuk biliyoruz. İşte bu anlayışla Halk Ekmek olarak "Minnak" ismiyle bebe bisküvisini piyasaya çıkardık." ifadelerini kullandı.

"PAKETİ 2 TL, DAR GELİRLİ AİLELERE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK"

İstanbul Halk Ekmek fabrikalarında tamamıyla doğal ve sağlıklı ürünlerin üretildiğini anlatan Uysal, çok kaliteli bir ürün olan Minnak'ı en uygun fiyata vatandaşa ulaştırmaya gayret ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Fiyatı en alt seviyede tuttuk. Minnak'ın paketi 2 Türk Lirasıdır. Dar gelirli ailelerimiz ücretsiz alacaklar. Diğer vatandaşlarımız ise 2 lira karşılığında bu bisküviyi alıp gönül rahatlığıyla çocuklarına yedirebilir. Hayırlı, uğurlu olsun."