Ekonomi

Maliye Bakanlığı'ndan Öztrak'ın IMF iddiasına yalanlama

Hazine ve Maliye Bakanlığı Faik Öztrak'ın IMF ile görüştüklerine dair iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı: "Türkiye ekonomisi hiçbir dış yardım ya da desteğe ihtiyaç duymadan yaşadığı spekülatif süreci atlatmıştır. IMF konusunun gündeme getirilmesi açık bir algı operasyonudur. IMF ile Türkiye'nin yolunun kesişmeyeceği defalarca duyurulmuştur." şeklinde açıklamada bulundu.

IMF İLE GÖRÜŞÜYORLAR DEMİŞTİ

CHP Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Daha önce de defalarca söyledim. Bu ülkenin ekonomisi 1 Nisan’dan sonra Uluslararası Para Fonu'na emanet edilecektir. Ben daha önce de söylemiştim bunlar IMF ile görüşüyorlar diye. Bakıyoruz bugün gazetelerde çıkmaya başladı. IMF heyeti Ankara'daymış. Bundan sonra ne olacak derseniz. Geçenlerde Yunanistan ile IMF'nin beraberliğinin 10'uncu yılı kutlandı. Ben size sadece Yunanistan’ı hatırlamanızı tavsiye ederim. Orada insanların maaşları nasıl kesildi. İşletmeler, belediyeler nasıl kapatıldı. İnsanlar nasıl sokağa bırakıldı. İşte bir IMF ile yapılan anlaşmanın bedelinin ne olacağını görmek için buraya bakmak lazım. Hep dışarıdan yazılan raporların çoğunda Türkiye’de iktidarın IMF ile anlaşma yönünde bir çaba içinde olduğunu yazıyorlar. Dışarıdaki toplantılarda da bu iktidarın bürokratları bunu dillendiriyorlar" diye konuşmuştu. 

BU HASTALIKLI RUH HALİ TEHLİKELİ BOYUTA ULAŞMIŞTIR

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin IMF ile yolunun dahi kesişmesinin söz konusu olamayacağının defalarca ortaya konulduğunu bildirerek, "Bu performansa rağmen IMF konusunun gündeme getirilmesinin hiçbir tutarlılığının olmadığı, amacı belli bir algı operasyonu olduğu çok açıktır" açıklamasını yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye ekonomisi ile ilgili 'kriz' beklentisi boşa çıkanların içine düştükleri hali, umutsuzlukla sarıldıkları yalan ve iftiraların ulaştığı boyutu şaşkınlık ve üzüntü ile izliyoruz" denildi. Açıklama şöyle devam etti: 
"Tüm borçluluk oranları, borç çevirme oranları ve mali disiplin performansı ortaya konularak, Türkiye’nin ne kredi açısından ne de teknik destek açısından IMF ile yolunun dahi kesişmesinin söz konusu olamayacağı defalarca ortaya konulmuştur. Bu performansa rağmen IMF konusunun gündeme getirilmesinin hiçbir tutarlılığının olmadığı, amacı belli bir algı operasyonu olduğu çok açıktır. Türkiye hükümeti makamlarının açıklamalarını besledikleri kin ve nefret sebebiyle dikkate almayanların iddialarının doğrudan IMF tarafından yalanlanmasına rağmen aynı tiyatroyu oynamaya devam etmelerinin tek bir nedeni vardır. Türkiye hükümetine zarar vermek için Türk ekonomisine, Türk milletine zarar vermeyi göze almış bir akıl tutulması yaşanmasıdır. Bu hastalıklı ruh hali tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye ekonomisi güçlüdür. Türkiye ekonomisi hiçbir dış yardım ya da desteğe ihtiyaç duymadan yaşadığı spekülatif süreci atlatmıştır ve girdiği dengelenme sürecini başarı ile sürdürmektedir. Alınan tedbirler ve ortaya konulan stratejiler ile ekonomideki güçlenme devam edecektir."