Ekonomi

Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Bakan Albayrak sunum yaptı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesinin görüşmelerine başlandı. Bakan Albayrak işsizlik ve enflasyon konularında açıklamalarda bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçesinin görüşmelerine başlandı. Bakan Albayrak işsizliğin 2019’da 12.9 olarak beklendiğini, enflasyonu da tek haneye indireceklerini açıkladı.

Sayıştay raporu da ele alınacak

AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplanan komisyonda, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Yatırımcı Tazmin Merkezi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sayıştay raporu ele alınacak.

CHP’den pankartlı protesto

CHP’li milletvekilleri komisyon salonunda oturdukları sıralara, “Sayın Bakan Bakın Burası Çok Daha Önemli Fatura Can Yakıyor”, “Sayın Bakan Bakın Burası Çok Daha Önemli Esnaf Perişan Çiftçi Çaresiz Sokaklar İşsiz Dolu”, “Gelir Adaletsizliği Arttı”, “İşsizlik Patladı Sokaklar İşsiz Dolu” yazılı dövizler yerleştirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, toplantının başında usule ilişkin söz istedi.

Beni terörist ilan etti

Komisyon Başkanı Elvan’ın söz vermemesi üzerine Bekaroğlu, “Ben biraz sonra burada konuşacağım. Sayın Bakan ekonominin aleyhine konuşanları neredeyse terörist ilan etti. Eğer beni terörist ilan ederse ben nasıl konuşacağım? Bu usulle ilgili değil mi?” dedi.

Bekaroğlu, Başkan Elvan’ın bu konunun usulle ilgisi olmadığını belirtmesi ve söz vermemesine tepki gösterdi.

Bunun üzerine AK Parti’li milletvekilleri de Bekaroğlu’na tepki gösterdi.

Enflasyon ve işsizlik açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, daha sonra sunumuna başladı.

Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

– 2019’da işsizlik oranının yüzde 12.9 olması tahmin ediliyor.

– Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli seviyelere indireceğiz.

– Enflasyon 2020’de yüzde 8.5, 2021’de yüzde 6, 2022’de 4.9 olacak.

– Özelleştirmede halka arz dahil olmak üzere alternatif modellerle devam edeceğiz.

– Bankacılık sektörünün sermaye yapısı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede.

– 2020’de mali disiplin kararlılıkla devam edecek 2019-2021 dönemini kapsayan yeni ekonomi programında belirlediğimiz dengelenme hedeflerinden çok daha iyi bir noktaya geldik.

– İvme finansman paketiyle 33 miyar lira kredi firmaların imkanına sunuldu.

– 2019 sonu itibarıyla bütçe açığının GSYH’ye oranını %3’ün altında tutmayı hedefliyoruz.

– Halk Bankasınca esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredi için 2020 yılı bütçesinde 2,2 milyar lira ödenek öngörülüyor.

– Hazine destekli kredi garanti uygulamasında kefalet hacmi kasım itibarıyla 320 milyar liraya, kredi hacmi 367 milyar liraya ulaştı.

– Girişim sermayesi fonlarına önümüzdeki 5 yıllık dönem içerisinde 2 milyar lira tutarında kaynak aktarmayı hedefliyoruz.