Ekonomi

Mehmet Salih Tatlıcı'nın 3 milyar dolarlık mirası paylaşıldı

Diyarbakır'ın yoksul bir mahallesinde doğan Mehmet Salih Tatlıcı 2009 yılında tedavi için gittiği Londra'da hayata gözlerini yumduğunda Türkiye'nin en zenginleri arasında yer almaktaydı.

İki evlilik yapan ve bu evliliklerinden 4 de çocuk sahibi olan Mehmet Salih Tatlıcı'nın ardından yıllarca mirası paylaşılamadı.

Tatlıcı’nın torunlarından biri olan Salih Ziya Titiz’in avukatlığını üstlenen Osman Hacıbekiroğlu, “Artık mirasçıların kim olduğu sorusunun bir yanıtı var. Kimin bu mirastan ne kadar pay alacağı da netleşti” diye konuştu.

Çocuklar mirastan ne kadar pay alacak?

Mehmet Salih Tatlıcı'nın 3 milyar doları bulunan dev serveti eşler arasında anlaşmazlığa neden olmuş ve yıllar içinde bu anlaşmazlık bir çözümsüzlük sarmalına dönüşmüştü. Miras paylaşımı davasında sonradan dahil olduğunu anlatan Tatlıcı’nın torunu Salih Ziya Titiz’in avukatı Osman Hacıbekiroğlu, Tatlıcı’nın ilk eşinden olan üç çocuğunun mirastan yüzde 10’ar pay alacağını kalan yüzde 70’lik mirasın da ikinci eşi ve çocuğu arasında paylaşılacağını belirtti.

mehmet salih tatlıcı mirası

Sadece Tat Towers’ın bedelinin 1 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Tat Towers’ın yanında Beykoz Konakları'nda 30 villa, Antalya'da çok sayıda otel ve araziler, nakit varlıklar... Beykoz Konakları'nda onlarca villa, Tepeköy, Bebek ve Beylerbeyi gibi lüks semtlerde araziler, villalar. Sekiz yıllık mirası paylaşamama sorunu artık çözüme çok yakın.

Avukatın aktardığına göre mirasçılardan biri olan Tatlıcı’nın oğlu merhum Ali Tatlıcı’nın mirasının tamamını torunu Ziya Tatlıcı Titiz alacak. Paranın ve malların paylaşımı yüzde 90 oranında tamamlanmış durumda. İlk eş boşandığı için mirastan pay alamayacak. Miras ilk eşten olan üç çocuk, ikinci eş ve ikinci eşin bir çocuğu arasında paylaşılacak.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, ilk evlilikten doğan 3 çocuk, 3 milyar dolarlık mirastan yüzde 10’ar pay alacak. Kalan miras ise ikinci eş ve çocuk arasında pay edilecek.

Miras belgesi aldıklarını ve artık davanın çözülmesi için büyük bir engel kalmadığını aktaran avukat Hacıbekiroğlu, “Bütün işlemler 2018 yılında sonlanır. Gelecek duruşma 2018 yılının ocak ayında” diye konuştu.

 • USD
  -0,62
  3,8627
 • EURO
  -1,05
  4,5378
 • ALTIN
  -0,46
  155,89
 • PETR
  -0,19
  63,2200