Ekonomi

Pastırmanın dilimi 2 TL

Kayseri'nin meşhur lezzetlerinin başında gelen pastırma, fiyatıyla cep yakıyor.

Kayseri'nin meşhur lezzetlerinin başında gelen pastırma, fiyatıyla cep yakıyor. Kilosu 75 ile 156 TL arasında değişen pastırmada, 144 TL olan en çok tercih edilirken dilimi ise 2 TL'den satılıyor. 

Et fiyatlarına gelen zamlar, pastırma fiyatlarını da etkiledi. Pastırmanın geçen yıllara göre daha az tüketildiğini belirten pastırma satıcısı Yusuf Tilgen, "11 çeşit pastırma var. Bunlardan en lüksü bonfile, sırt pastırma ve antrikottur. Sırt pastırma 144 TL, bonfile pastırma 156 TL, tütünlük pastırma 155 TL ve seçme pastırma 125 TL'dir Bir dilimi ise 2 TL'ye tekabül etmekte" dedi. 

Tilgen, "Bunlar daha önce 1'er kilo olarak gidiyordu. Daha sonra bu yarım kilo ve şimdi grama kadar düştü. İnsanların pastırma tüketimi biraz daha az oldu. Pastırmaya en son yüzde 4 zam geldi. Asgari ücretin yükselmesi, elektrik zamları, benzine ve mazota gelen zamlarla beraber bunlarda da artış oldu. Şu anda satışlardan memnun değiliz" diye konuştu.

Kayseri Ticaret Borsası'ndan yapılan açıklamada da 'düşük kalite pastırma'nın kilosunun 7585 TL arasında, 'sırt pastırma'nın 90-134 TL arasında, 'bonfile pastırma'nın ise 96146 TL arasında satıldığı belirtildi.