Ekonomi

Sabancı Holding müthiş atılım! Yüzde 59 artış

Sabancı Holding'in birinci çeyrek net kârı finas ve enerji iş kollarındaki güçlü büyüme ile yüzde 59 artışla 1.07 milyar lira oldu.

Sabancı'dan yapılan açıklamaya göre, ilk çeyrekte holdingin toplam hasılatı ise yüzde 24 artışla 11.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Söz konusu hasılat içinde finans sektörü faaliyetlerinin payı 7.9 milyar lira oldu.

Reuters'in bildirdiğine göre Sabancı Holding'in ilk üç aydaki operasyonel kârlılığı ise yüzde 26 artarak 2.57 milyar TL olarak gerçekleşti.

İş Yatırım'dan yapılan değerlendirmede, "Akbank ve Enerjisa'da güçlü büyümeye ek olarak sigorta segmentinin artan katkısı net kar büyümesini destekledi. Diğer yandan Holding'in sanayi ve perakende şirketlilerinin kar büyümeleri görece zayıf kaldı" denildi.

CEO MEHMET GÖÇMEN: ETKİN RİSK YÖNETİMİ

Sabancı Holding CEO'su Mehmet Göçmen, yaptığı değerlendirmede ilk üç ayı olumlu sonuçlarla tamamladıklarını belirterek, "Bu başarılı finansal sonuçlara, etkin risk yönetimi ve güçlü nakit yaratma kabiliyetimizle ulaştık" dedi.

Holdingin enerji işkolunda, enerji üretimi tarafında borç seviyesini azaltmaya odaklandıklarını belirterek, "Enerjisa Enerji’nin halka arzından gelen kaynakla, enerji işimizde yeni bir halka arza hazırlık yapıyoruz. Böylece, ülkemize bir başka başarılı örnek daha sunmayı hedefliyoruz" dedi.

Dış piyasanın özellikle Türkiye'nin en büyük müşterisi olan Avrupa pazarının iyileştiğini belirten Göçmen, sanayi grubunun ilk üç ayda yüksek bir performans sergilediğine işaret etti.

Açıklamaya göre Sabancı Holding'in toplam varlıkları yılın ilk üç ayı itibarıyla 363.7 milyar TL'ye ulaşırken; toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 27.05 milyar lira oldu.

Sabancı Holding hisseleri saat 1000'da yüzde 1 yükselişle 9.93 liradan işlem görüyor. BIST-100 endeksi ise yüzde 0.5 artıda.